Przegląd kierunków studiów
wyszukiwarki kierunków:
licencjackie I stopnia »
inżynierskie I stopnia »
magisterskie jednolite »
magisterskie II stopnia »
doktoranckie III stopnia » podyplomowe »

Kariera - artykuły

Ciekawe możliwości pracy dla studentów ze znajomością j. niemieckiego

Dział: kariera - pracaikariera.pl

TEKST SPONSOROWANY
Znajomość niemieckiego w Polsce daje szerokie możliwości podejmowania zatrudnienia. Język niemiecki cieszy się dużym zainteresowaniem wśród uczniów, którzy ucząc się niemieckiego liczą iż będą mogli zdobywać sukcesy na arenie międzynarodowego biznesu, nauki itp. Prócz pracy zawodowej znajomość niemieckiego pozwala na poszerzenie grona znajomych, nabycia wielu kontaktów również przydatnych w życiu zawodowym.

Nie trzeba być germanistą by czerpać profity ze znajomości języka, aczkolwiek germaniści również mają bogaty wybór pracy. Praca w obecnych czasach jest istotna z uwagi na wysokie bezrobocie, nie tylko w Polsce ale i na całym świecie. Nowoczesne technologie upraszczające wiele procesów produkcyjnych i wyręczanie się komputerami, maszynami w biznesie sprawiło, iż ludzka praca nie jest już tak potrzebna, stąd też zdecydowanie więcej jest chętnych do pracy jak samej pracy. Są pewne zawody i branże, w których wciąż jest niedosyt pracowników, taką branża jest informatyka szeroko rozumiana, jednakże nie każdy informatyk może spać spokojnie.  O języku niemieckim w Polsce przeczytasz tutaj.

Aby być wziętym specjalistą IT należy nieustannie podnosić swoje kwalifikacje, rozwijać umiejętności, w tym znać języki obce. Co prawda język angielski jest podstawą w XXI wieku i jego znajomość to standard obowiązujący nie tylko w branży IT ale każdej dziedzinie, to warto znać również inne języki, co najmniej jeden. Jednym z najpopularniejszych wśród Polaków poza angielskim jest język niemiecki. Władanie niemieckim pozwala na znalezienie lepszej pracy, lepiej płatnej, czego dowodzą statystyki zatrudnienia. Pracodawcy chętniej zatrudniają osoby znające języki, nie mające trudności w funkcjonowaniu na rynku międzynarodowym, czy to w handlu, czy usługach, zwłaszcza iż wachlarz zalet e-biznesu przechyla wciąż rośnie i sprawia, że internet wygrywa z tradycyjnymi formami dotarcia do klienta, komunikacji, reklamy.

W związku z zacieśnioną współpracą polsko-niemiecką (EU, współpraca polityczna i gospodarcza, NATO) potrzebni są tłumacze i germaniści, którzy obsługują negocjacje handlowe, szkolenia, konferencje, spotkania biznesowe i delegacje zagraniczne. Tym samym będąc germanistą możemy zarówno wybrać na miejsce pracy szkołę oraz korepetycje z niemieckiego, jak również zostać wykwalifikowanym tłumaczem języka niemieckiego. Nie można zapominać i nie tylko dokumenty firmowe wymagają tłumaczeń ale również oferty produktów, treści katalogów, stron www, karty asortymentu, procedury i regulaminy wewnętrzne. O wysokości zarobków ze znajomością języków obcych przeczytasz tutaj.

Znając język niemiecki co najmniej w stopniu komunikatywnym można myśleć o emigracji, pracy sezonowej i czasowej w Niemczech. Kto nie chciałby pracować w firmach takich jak: Bayer AG, VW, OPEL, BOSH, RWE, ThyssenKrupp czy BMW. Bliskość Niemiec (szybkie i tanie połączenia) i atrakcyjne zarobki są obiecujące dla młodych absolwentów wkraczających na rynek pracy i nie widzących perspektyw w kraju. Oferty pracy w Niemczech bywają rozmaite, jednak zdecydowana większość tyczy się stanowisk dla pracowników niewykwalifikowanych w usługach bądź fachowców i specjalistów poszczególnych branż. Najwięcej Polaków pracuje w branży budowlanej, zatrudniani są zarówno murarze, tynkarze, jak i cieśle szalunkowi, zbrojarze i osoby do wykończeń – hydraulicy, glazurnicy, stolarze itd. Kolejną z branż w jakiej spotkać można mnóstwo Polaków a w zasadzie Polek to system opieki zdrowotnej i opieka nad seniorami. Poszukiwane są opiekunki do pracy w opiece nad osobami chorymi, niepełnosprawnymi i starszymi, które znają niemiecki i nie boją się pracy fizycznej. Sezonowo zatrudniani są także pracownicy w branży gastronomicznej i hotelarskiej. To praca zwłaszcza dla osób młodych, które chcą podszkolić język.

Coraz rzadziej przyjmowani są Polacy bez znajomości niemieckiego chociaż wciąż pojawiają się i takie oferty pracy w fabrykach i magazynach przy liniach produkcyjnych, kontroli jakości itp. By połączyć przyjemne  z pożytecznym warto udać się do Niemiec na studia. Równocześnie można dorabiać szkoląc przy okazji język i zdobywając doświadczenie oraz wiedzę na niemieckiej uczelni. Wymogiem bezwzględnym jest komunikatywny niemiecki. Jeśli jednak wyjazd zagraniczny to nie to o czym marzymy warto rozejrzeć się za pracą w Polsce, w której wymagana jest znajomość niemieckiego. Coraz częściej można podjąć pracę zdalną również za granicą. Nie muszą być to tłumaczenia z niemieckiego i przeciwnie, czy korepetycje z niemieckiego. Mając kwalifikacje z zakresu rachunkowości, czy też smykałkę do handlu można zatrudnić się w firmach niemieckich współpracujących z polskimi, jak również spróbować sił własnej firmy na rynku niemieckim. Praca zdalna ma szereg zalet, zwłaszcza iż uniezależnia nas od regionu w jakim mieszkamy. Można mieszkać z dala od Niemiec, w niewielkiej miejscowości, co nie przeszkadza w robieniu kariery online pracując na zlecenie dużej korporacji z Niemiec. Możliwości jest wiele. W przypadku studentów i osób początkujących rynek pracy jest nieco węższy oferując prace dla osób bez kwalifikacji i doświadczenia, jednakże znajomość języka niemieckiego jest nie rzadko karta przetargową. Chcąc zatrudnić się jako kelner, recepcjonistka, czy hostessa nie rzadko trzeba wykazać się znajomością języka obcego, w tym niemieckiego.

Najbardziej typowym krokiem osób znających niemiecki jest zatrudnienie się w firmach będących przedstawicielstwami korporacji niemieckich w Polsce wykorzystując nabyte umiejętności i kompetencje. Język niemiecki może stanowić wymóg podstawowy lub też dodatkowy atut w rekrutacji. W wielu przedsiębiorstwach osoby znające niemiecki są niezbędne z uwagi na współpracę międzynarodową, obsługę klienta niemieckojęzycznego, jak i wewnętrzną komunikację z kierownictwem w Niemczech, szereg wyjazdów i delegacji zagranicznych. W innych firmach niemiecki jest zaledwie dodatkiem przydatnym od czasu do czasu a w procesie rekrutacji wymagany z uwagi na ocenę kandydata pod kątem jego zdolności, motywacji, ambicji. Osoby uczące się języków i znające języki obce uchodzą za bardziej odważne, zmotywowane, kreatywniejsze od swoich konkurentów.

Niemiecki przyda się nam również chcąc uczestniczyć w projektach międzynarodowych. Zgłaszając się do udziału w projektach dofinansowywanych z Unii Europejskiej i nie tylko UE wymagana jest znajomość co najmniej angielskiego. Zarówno dokumenty, wnioski, jak i szkolenia w ramach projektów są realizowane w języku obcym, najczęściej angielskim i niemieckim. Tym samym język niemiecki może być przepustką do podnoszenia swoich kwalifikacji i zdobywania doświadczenia na całym świecie. Niezależnie od tego czy jesteśmy dziennikarzem, fotografem, czy tancerzem, bądź rzeźbiarzem niemiecki przydać się nam może w najmniej oczekiwanym momencie. Niemcy są liderami gospodarczymi w branżach przemysłu ciężkiego, technologii, motoryzacji i maszyn, stad też będąc inżynierem myślącym o karierze zawodowej warto znać niemiecki, dzięki któremu możemy zyskać posadę nie tylko w Niemczech,a le i w polskich przedstawicielstwach niemieckich koncernów na terenie całej Europy, również w Polsce. Przykładowe oferty pracy ze znajomością niemieckiego znajdziesz tutaj.

Warto pamiętać, iż niemiecki nie zagwarantuje nam pracy, jednak może znacząco pomóc w poszukiwaniach, poszerzyć katalog zalet jakie nas określają, jak i umożliwić pracę poza granicami kraju, nie tylko w Niemczech. Z językiem niemieckim wiele firm zatrudnia pracowników w Holandii, Danii, a także w krajach skandynawskich. Ciekawym zatrudnieniem może być także praca  w Polsce przy rekrutacji osób gotowych wyjechać z kraju. Pośrednictwa pracy i agencje pracy tymczasowej chętnie zatrudniają rekruterów ze znajomością niemieckiego.

Autorem tekstu jest Preply.com, e-platforma ucząca m.in języka niemieckiego. Więcej tutaj.  

data ostatniej modyfikacji: 2016-09-02 21:08:28
Komentarze

Nauka języka za granicą
ef_220.jpg

Przegląd uczelni w Polsce

AHE_220.jpg
Polskie uczelnie w obrazach
miniatura Wyższa Szkoła Inżynierii i Zdrowia w Warszawie
miniatura Akademia Leona Koźmińskiego
miniatura
Polityka Prywatności