Studencka Marka

odpowiedz na wszystkie pytaniaW ciągu ostatnich 30 dni zagłosowano (przeliczam) razy w naszych ankietach

Kariera - artykuły

Znajomość języka vs. zarobki vs kariera

Dział: kariera - pracaikariera.pl

Kariera w pracy i sukces osobisty są ważnymi elementami współczesnego życia Europejczyka, który ma ambicje bycia obywatelem świata. Zawrotne tempo życia i apetyt na wiedzę powoduje, iż chętnie sięgamy po języki obce widząc jak wiele możemy dzięki znajomości języka zyskać, zarówno w kontekście rozwoju osobistego, życia towarzyskiego, jak i w pracy zawodowej. Zarobki nie są bez znaczenia, zwłaszcza w czasach konsumpcjonizmu, kiedy mamy coraz większe potrzeby i wszystko kosztuje coraz więcej.

W czasach dążenia do sukcesu i mody na zrobienie kariery zawodowej bardzo ważna jest edukacja językowa. Poza potrzebą spełnienia potrzeby samorealizacji jesteśmy motywowani obiektywnymi warunkami do nauki. Im szybciej o nią zadbamy, tym łatwiej będzie nam uzyskać to, o czym marzymy - podaje Preply

Znajomość języka obcego znacząco poprawia naszą atrakcyjność na rynku pracy. Dzięki znajomości języków możemy nie tylko znaleźć szybciej i łatwiej pracę, ale i zarobić o co najmniej kilkanaście procent więcej. Pracodawcy chętniej zatrudniają osoby gotowe uczyć się języków lub już władające językami. O ile jeszcze kilka lat temu znajomość języka angielskiego była wystarczającym atutem, to dziś jest to już niewiele, a raczej standard osiągalny przez zdecydowaną większość kandydatów. Aby się wyróżnić i zostać docenionym, zauważonym warto jest znać co najmniej w stopniu komunikatywnym jeszcze jeden lub dwa języki obce.

Znając język obcy kariera zawodowa jest o bardziej osiągalna

Również dzięki internetowi możemy samodzielnie się szkolić, doskonalić korzystając z wiadomości online w językach obcych. Dostępność materiałów edukacyjnych, również konferencji online jest o wiele szersza aniżeli wyłącznie w języku polskim. Bywa i tak, że nauka języka jest konieczna z uwagi na pracę. Nie musi być to od razu awans, a również pierwsze doświadczenie zawodowe. Co więcej znając język możemy również od razu zająć bardziej odpowiedzialne stanowisko, na przykład wymagające kontaktów międzynarodowych. Bardzo często język obcy jest przepustką do wyjazdu na studia zagraniczne lub też wymianę studencką. To także przepustka do awansu. Zdarza się, iż jedynym wymogiem awansu jest znajomość języka, bez niej nawet gdy faktycznie w pracy nie używamy języka, nie ma mowy o awansie.

Obecnie na rynku pracy umiejętności językowe liczą się nawet w pracach, które z pozoru nie wymagają posługiwania się językiem obcym. Powodem tego zjawiska jest konotacja umiejętności językowych z kreatywnością, byciem zaradnym i logicznie myślącym, otwartym na zmiany i naukę pracownikiem. Statystycznie pracownicy znający języki mogą liczyć z automatu na wyższe wynagrodzenia. W wielu pracach faktycznie ze znajomości języka korzysta się na co dzień i dzięki władaniu angielskim, czy niemieckim możemy poszerzyć swój repertuar usług, podjąć współpracę z zagranicznymi kontrahentami, więcej towarów sprzedać za granicą itp. To wszystko wpływa motywująco na naukę języków, którą wiele osób doskonali z własnej woli, wierząc w zwrotność inwestycji. Prócz tego, że warto się uczyć języków, również je doskonalić warto też dobrze wybrać język.

Zdanie egzaminu językowego to dopiero początek nauki, bowiem wymaga ona szlifowania i pogłębiania wiedzy. Komunikatywność w porozumiewaniu się to absolutna podstawa, ale często wiele za mało do swobody pracy w danym języku. Potrzebne są z reguły kursy języka branżowego, specjalistycznego, jak również konwersacje. Poziom znajomości języka wpływa również na wysokość wynagrodzenia. Im lepiej znamy język tym więcej posad na nas czeka i nie tylko w ofertach pracy możemy przebierać, ale i dyktować warunki pracodawcom, wybierając tego najbardziej atrakcyjnego. Więcej w obszernym tekście na blogu Sprachcaffe, który bardzo dokładnie opisuje zjawisko inwestycji w edukację językową tutaj.

Perfekcyjna znajomość języka obcego mało popularnego może dać nam zarobki wyższe o sto procent, niekoniecznie oferując pracę za granicą, ale i w kraju. Tak bywa w przypadku pracy w języku holenderskim, czy norweskim, węgierskim itp. Bezsprzecznie ważnym językiem jest angielski, jednak poza angielskim jest mnóstwo języków, których znajomość się przydaje i opłaca. W zależności od profesji bardzo dobrą inwestycją może być nauka języka chińskiego, która przydaje się w biznesie, ekonomii. Czasem o wiele bardziej przydatnym językiem będzie znajomość niemieckiego, na przykład kiedy nasza praca ściśle wiąże się ze współpraca z niemieckimi firmami, kontrahentami, czy klientami.

Mając doświadczenia na zagranicznym rynku pracy znacznie łatwiej jest się odnaleźć w Polsce, nawet w sytuacji kiedy bezrobocie jest bardzo wysokie. Znajomość języków dodaje nam pewności siebie. Chętniej podejmujemy ryzyko prowadzenia własnej firmy, zyskujemy również dostęp do know how, co nie jest bez znaczenia. Dodatkowo warto podkreślić znaczący atut znajomości języka. Nawet gdy się nam nie powodzi rewelacyjnie ze znajomością co najmniej jednego języka obcego możemy bez obaw wyjechać za granicę i podjąć zatrudnienie na całkiem dobrych warunkach. Ogólnopolskie Badanie Wynagrodzeń (OBW) potwierdza trend znany od lat - osoby biegle posługujące się co najmniej jednym językiem obcym są atrakcyjniejsze na rynku pracy i zarabiają więcej - czytamy na stronie Forbes.

Podsumowując, z łatwością dostrzegamy wiele plusów władania językami obcymi, nie zawsze mających przełożenie bezpośrednie i natychmiast na pracę w zawodzie, jednak ważnych z punktu widzenia wspinania się po szczeblach drabiny awansu zawodowego.


data ostatniej modyfikacji: 2017-03-16 10:20:13
Komentarze
Ostatnie:
26.10.2017 9:40
Dodał(a): ~Dorota
(IP: 83.142.188.*)
ja kończąc pielęgniarstwo od razu wiedziałam, że będę chciała pracować za granicą, więc języki były dla mnie priorytetem, dzięki znajomości niemieckiego bez problemu jeżdżę teraz z medipe do pracy jako opiekunka osoby starszej i warunki są znacznie lepsze niż to co mogę dostać za pracę tutaj
20.03.2017 14:17
Dodał(a): ~marysia
(IP: 95.108.49.*)
no raczej nie odkryję Ameryki, jeśli powiem że bez języka obcego ani rusz... angielski to już podstawa, więc można też o drugim i trzecim języku obcym pomyśleć. mi się podoba hiszpański. jaki język się nam przyda na rynku pracy: http://blog.impel.pl/co-po-angielskim-jaki-trzeci-jezyk-nam-sie-przyda/ tu podają że chiński i francuski też są na topie, może faktycznie warto zainwestować i zacząć się uczyć.

Nauka języka za granicą
boks_2015_uniwersalny.jpg

Przegląd uczelni
w Polsce
UMK_220_1.gif
Polskie uczelnie w obrazach
miniatura
miniatura
miniatura