Kariera - artykuły

Wyjazd na studia, rozpoczęcie stażu - kilka cennych porad, jak odnaleźć się w dużym mieście

Dział: kariera - pracaikariera.pl

Zbliża się okres wakacyjny, kiedy to wiele osób zaczyna zastanawiać się nad swoją ścieżką zawodową, najpierw, na jaki kierunek chcieliby się dostać, a następnie, jaki staż lub praktyki wybrać. W dzisiejszych czasach jest to zwykle początek rozwijania swojej wymarzonej kariery zawodowej. Niestety nie dla wszystkich droga poszukiwania pól zawodowych jest taka prosta – przerasta ich zmiana miejsca zamieszkania i problem z zaaklimatyzowaniem się. Co zatem zrobić, aby szybko zadomowić się w nowym miejscu, a tak wielki przewrót w życiu odbył się bez większych stresów?

Kiedyś przeprowadzka była wielkim wydarzeniem, które przytrafiało się raz czy dwa razy w życiu. Obecnie zmiana miejsca zamieszkania to naturalna kolej rzeczy, kiedy chcemy znaleźć nową pracę, czy wybieramy się na studia. Przeprowadzka do dużego miasta może być ekscytująca, ale i przerażająca. Stajemy przed nowymi wyzwaniami i obowiązkami, które wymagają często wielu poświęceń. Nowe mieszkanie, nowa praca, brak znajomości mogą niektórych przerosnąć i doprowadzić do sytuacji stresowych.

Trudny start - skorzystaj z pomocy zaufanych organizacji

Jeśli poszukiwanie wymarzonego stażu, praktyk czy kursu edukacyjnego może okazać się dla Was za trudne i zacznie Was to przerastać, nie warto się poddawać. Jest wiele instytucji, które pomagają w odnalezieniu ciekawych propozycji zawodowych np. fundacje czy różnego rodzaju stowarzyszenia. - Dla wielu osób wyjazd na wymarzone studia, praktyki lub staż wiąże się ze znalezieniem nowego lokum i zaaklimatyzowaniem się w dużym mieście, co dla niektórych może stanowić duży problem. Wiemy, jak trudna może okazać się zmiana dotychczasowego miejsca zamieszkania i trybu życia, zwłaszcza dla tych, którzy pochodzą z mniejszych miast. Pomagamy młodym ludziom odnaleźć się w nowych warunkach i zdobyć nowe znajomości, aby szybko odnalazły się w dużym mieście. Wsparliśmy już wiele nastolatków w tym zakresie, którzy już od lat mieszkają i pracują w Warszawie - mówi Jakub Zajdel, Prezes Fundacji Platforma Równych Szans. - Nasza działalność opiera się między innymi na wsparciu networkingowym, tym, którym marzy się, aby to właśnie Warszawa stała się miejscem realizacji ich planów i pasji, a nie pozwala im na to ich sytuacja materialna jesteśmy w stanie ich wesprzeć nie tylko w zakresie potrzebnej pomocy finansowej, ale i wsparcia mentalnego - dodaje.

Otwórz się na nowe miejsca

Przeprowadzka często daje nowe możliwości i szansę na poszerzenie swoich horyzontów. Siedzenie w miejscu i chowanie się przed ludźmi nie pozwoli dobrze poznać nowego otoczenia, a może wprowadzić w jeszcze większe zakłopotanie. Stań się odkrywcą w nowym mieście, odwiedzaj kawiarnie, restauracje, parki, muzea - następnym razem jak ktoś z Twoich bliskich Cię odwiedzi, będziesz mógł oprowadzić go po najciekawszych atrakcjach swojego nowego miasta.

Skorzystaj z kontaktów w swoich wirtualnych sieciach

W dzisiejszych czasach większość młodych ludzi korzysta ze znanych kanałów social media, za pomocą których się komunikują. Sprawdź, kto z Twoich znajomych przebywa w tym samym mieście - jest to dobra okazja do odnowienia znajomości i nawiązania nowych przyjaźni. Być może przebywają oni już dłuższy czas w mieście i możecie wspólnie odkryć ciekawe miejsca. Coraz częściej pojawiają się również otwarte fora, zrzeszające ludzi należących do jednej grupy na studiach bądź wydziału. Wystarczy przeszukać internet i dołączyć do takiej grupy, która często organizuje spotkania integracyjne. Sam zobaczysz, że przyjezdnych jest więcej, niż się spodziewasz.

Przeprowadzka do dużego miasta może być wielką przygodą, ale i szansą na rozwijanie swoich zdolności, a później znalezieniu wymarzonej pracy. To również dobra okazja do nawiązania nowych przyjaźni, które mogą okazać się tymi na całe życie.


data ostatniej modyfikacji: 2017-06-02 09:30:25
Komentarze
Ostatnie:
21.06.2017 14:25
Dodał(a): ~ja19
(IP: 95.108.49.*)
pamiętam mój staż:) na początku było trochę stresu, ale dobrze to wspominam. jakich błędów nie popełniać na stażu:http://blog.impel.pl/jakich-bledow-nie-popelniac-na-stazu/ szkoda, że wcześniej nie czytałem takiego tekstu, na pewno byłoby łatwiej!

Nauka języka za granicą

Przegląd uczelni
w Polsce
Polskie uczelnie w obrazach
miniatura Wyższa Szkoła Bankowa w Bydgoszczy - 11
miniatura
miniatura