Poradnik - praca i kariera

znalezionych: 68
To jasne nikt nie lubi płacić za rzeczy, których na pierwszy rzut oka nie widać i z których nie zawsze się korzysta (służba zdrowia, policja itd.). Szczególnie nikt nie lubi płacić państwu, w które marnotrawi olbrzymie sumy. Płacić jednak trzeba. Jak powiedział ktoś, są tylko dwie pewne rzeczy na świecie: śmierć i podatki.
Umowa o pracę daje pełen zakres praw wynikających z kodeksu pracy. Przy tego typu umowie pracownik ma prawo do urlopu wypoczynkowego, macierzyńskiego i zdrowotnego. W czasie choroby pracownik otrzymuje wynagrodzenie wypłacane przez pracodawcę lub ZUS oraz może korzystać z bezpłatnego dostępu do usług medycznych.
Szukając zatrudnienia solidnie się napracowałeś i w końcu otrzymasz wymarzoną posadę. To świetnie! Nie możesz jednak spocząć na laurach. W Twoim interesie jest zapoznać się z najważniejszymi przepisami dotyczącymi zawierania umowy o pracę. Tym bardziej powinieneś się z nimi zapoznać, jeśli to Ty, jako przedsiębiorca, masz być pracodawcą zatrudniającym pracownika.
Polskie prawo odróżnia umowy o pracę od umów cywilnoprawnych (czyli takich, których zasady zawierania zostały określone nie w Kodeksie pracy, a w Kodeksie cywilnym). Na czym polega różnica?
Jest wiele rodzajów umów przewidzianych w Kodeksie Cywilnym, jednak najszersze zastosowanie, jako podstawa świadczenia pracy, mają umowa zlecenie, umowa o dzieło oraz umowa agencyjna.
Sednem i funkcją tej umowy jest uregulowanie świadczenia usług pośrednictwa między stronami umowy. Podpisując umowę agencyjną zgodnie z art. 758 § 1 KC przyjmujący zlecenie (agent), zobowiązuje się, w zakresie działalności swego przedsiębiorstwa, do stałego pośredniczenia przy zawieraniu z klientami umów na rzecz dającego zlecenie przedsiębiorcy, albo do zawierania ich w jego imieniu. Zleceniodawca zobowiązuje się do zapłaty agentowi umówionego wynagrodzenia (prowizji).
Zawierając umowę o dzieło przyjmujący zamówienie zobowiązuje się do wykonania oznaczonego dzieła, a zamawiający do zapłaty wynagrodzenia. Umowa o dzieło zgodnie z art. 627 KC jest typową umową rezultatu, umową odpłatną, dwustronnie zobowiązującą, wzajemną i konsensualną czyli będącą wynikiem zgodnych oświadczeń woli obu stron.
Przedmiotem umowy zlecenia jest wykonanie, przez przyjmującego zlecenie, określonej czynności prawnej (odpłatnie lub nieodpłatnie) na rzecz zleceniodawcy. Stronami umowy zlecenia mogą być dowolne osoby fizyczne lub osoby prawne z zastrzeżeniem, że posiadają one zdolności do czynności prawnych. Zleceniodawca zleca wykonanie określonych czynności, a zleceniobiorca wykonuje zlecenie.
Curriculum Vitae jest wizytówką każdego poszukującego pracy. Na podstawie lektury tego dokumentu potencjalny pracodawca tworzy sobie wyobrażenie Twojej osoby, dokonuje oceny Twoich osiągnięć i kwalifikacji...
Pamiętajcie, że tylko od was zależy, jak będzie wyglądać CV, które wyślecie potencjalnym pracodawcom. Tu znajdziecie jedynie przykład...
C.V. i list motywacyjny to podstawowe narzędzia, z którymi pokonujemy poszczególne etapy rekrutacji, jednak coraz częściej spotkać się można z formularzem aplikacyjnym...
Jeśli C.V. miało dowieść Twoich kwalifikacji i umiejętności, to List Motywacyjny może być wyrazem Twojej osobowości i siły przekonywania. Nigdy więc nie traktuj pisania go jako niepotrzebnego wymogu...
Literówki, błędne przeniesienia wyrazów czy brak dopracowania CV od strony wizualnej – to najczęstsze problemy w pierwszym CV studentów. Dla potencjalnego pracodawcy taki życiorys może być oznaką niedokładności kandydata, a skoro widać to już na poziomie projektowania reklamy samego siebie, to dlaczego miałoby być inaczej w pracy? Jak napisać dobre CV – wskazówek studentom udziela Mariusz Wszołek, wykładowca w Instytucie Grafiki wrocławskiego wydziału SWPS.
Europass CV, używany w podobnej formie we wszystkich krajach Unii Europejskiej, jest przydatny każdemu, kto chce w ujednolicony sposób zaprezentować pracodawcy w kraju i za granicą posiadane kompetencje i kwalifikacje zawodowe. Dzięki przejrzystej strukturze jest łatwy do wypełnienia oraz wygodny dla pracodawcy. Pracodawca może - dzięki ujednoliconej strukturze dokumentu - w prosty sposób porównać przydatność kandydatów na dane stanowisko.
Korzystaj z wszelkich dostępnych możliwości szukania pracy. Nawet jeśli przez jakiś czas niczego nie wskórasz, nie załamuj się. Zdobywasz przecież cenną wiedzę o wymaganiach pracodawców, o przebiegu procesu rekrutacji, a także zgłębiasz tajniki skutecznej autoprezentacji. W końcu na pewno się uda.
Pracodawcy szukają pracy najczęściej z przekazów ustnych i z referencji innych pracowników. Natomiast osoby, które poszukują pracy, robią to, przeglądając drobne ogłoszenia w Internecie i prasie.
Networking to nowa metoda rekrutacji, polegająca na systemowym budowaniu kontaktów biznesowych oraz nawiązywaniu relacji partnerskich. W ramach networkingu następuje wymiana wiedzy i informacji, a wzajemne relacje uczestników opierają się na budowaniu zaufania.
Dla pracodawców ważne jest nie tylko to, jakiego rodzaju doświadczeniem zawodowym możemy się poszczycić, jak gruntowne odebraliśmy wykształcenie i jak bardzo chcemy pracować w danej firmie, ale przede wszystkim - jaką osobowością możemy się pochwalić.
Studenci mogą jednocześnie uczyć się i pracować. Ci, którzy nie są w stanie pogodzić jednego z drugim, starają się znaleźć zajęcie przynajmniej na wakacje. Nie chodzi tylko o podreperowanie budżetu. Studenci w zasadzie nie mogą pozwolić sobie na wakacyjne nicnierobienie, jeśli chcą po studiach znaleźć ciekawą pracę.
Poprzednie
Następne
Polityka Prywatności