Rynek New Connect, inicjatywa Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie SA, to sposób pozyskiwania kapitału przez przedsiębiorców, którzy chcą wdrażać innowacje i komercjalizować wyniki prac badawczych prowadzonych w polskich laboratoriach.
"Polskim przedsiębiorcom brakuje świadomości, że warto być innowacyjnym, szukać nisz rynkowych i chronić swoje pomysły - nie tylko patentami krajowymi, ale w skali europejskiej i światowej. W ochronę własności intelektualnej trzeba inwestować, pomimo, że opracowanie nowego wzoru przemysłowego, znaku towarowego lub wynalazku kosztuje" - przekonuje dr Wisła.
Jego zdaniem, Polska powinna budować swoją strategię w oparciu o zasoby intelektualne. Dlatego coraz więcej przedsiębiorców powinno korzystać z tej i podobnych inicjatyw. W Polsce mamy blisko 9 tysięcy spółek akcyjnych.
"Dlaczego tak niewielki odsetek korzysta z możliwości zdobycia kapitału z poszczególnych segmentów operacyjnych rynku kapitałowego? - pyta ekonomista. - To realna i niedroga możliwość pozyskania kapitału."
Jak tłumaczy dr Wisła, przedsiębiorcy nieświadomi innych możliwości, często zwracają się do banków, które niechętnie podejmują ryzyko finansowania przedsięwzięć innowacyjnych. Choć bilans zawiera po stronie aktywów wartości niematerialne i prawne, jednak instytucje kredytowe nie traktują tego zasobu jako potencjalnego zabezpieczenia. Wycena prawa własności intelektualnej jest bowiem trudna i ryzykowna.
O "Aktywach niematerialnych i ich wpływie na wycenę przedsiębiorstw z branż usługowych na rynku New Connect" doktor mówi podczas cyklu konferencji Centrum Kompetencji Zarządzania Własnością Intelektualną IP Hub w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka (PO IG). Odpowiedzi na pytania dotyczące rynku New Connect można znaleźć na specjalnej stronie internetowej: