Przykazania lidera biznesu

Dział: kariera - pracaikariera.pl

Jak to się dzieje, że tak wiele przedsiębiorstw, które mogłyby wyjść na prostą nadal tkwi w pierwszym etapie rozwoju? Czemu pomimo ciężkiej pracy biznes osiąga pewien poziom i nie chce rozwijać się dalej?

Co zrobić w takim wypadku, kiedy brakuje Ci czasu, by poprowadzić firmę w tym kierunku, w jakim chcesz? Być może potrafisz odpowiedzieć na te pytania. To jednak nie wystarcza, aby zrealizować swoje marzenia. Proponuję podejście nieco racjonalne, proste, skuteczne, a jednocześnie niełatwe do wprowadzenia w życie.

W setkach książek o zarządzaniu czasem (a może sobą w czasie?) przeczytasz, że w którymś momencie właściciel biznesu powinien zacząć delegować zadania i zająć się organizacją zespołu projektowego. Pięknie to wygląda w teorii, szkoda tylko, że praktyka bywa bezlitosna.

Według badań Akademii Biznesu Sukces PRO ponad 20% polskiej młodzieży uważa się za osoby przywódcze (próba 1000 osób). Kiedy ankietę jednak poprowadzimy nie przez Internet, a w świecie rzeczywistym, współczynnik ten się podwaja.

Tymczasem statystyki pokazują, że wybitni liderzy zdarzają się w liczbie mniejszej niż jeden na stu. Skąd ta rozbieżność? Czyżby brała się z przewartościowania? Pewnie to jeden z co najmniej kilku powodów.

Z obserwacji możesz zauważyć, że każdy z nas przejawia inny stopień przywództwa. Dzięki tej umiejętności, może nawet cesze, potrafisz zachęcić inne osoby do wspólnego działania. Przydaje się niezwykle w biznesie, kiedy zdasz Sobie sprawę, że pieniądze nie motywują pracowników. Niektórych składania do pracy lęk przed utratą podstawowych potrzeb (schroniennie, wyżywienie, bezpieczeństwo).

Inni natomiast czerpią satysfakcję z wykonywanej pracy. Ci właśnie najczęściej trafiają na wyższe i bardziej odpowiedzialne stanowiska. W tym przypadku nie wystarczy wysokie wynagrodzenie. Cenią sobie atmosferę, która panuje w biurze, a także możliwość dalszego rozwoju. Tacy ludzie stanowią najważniejsze zasoby Twojej firmy.

Kiedy zaczniesz już delegować, zauważysz, że wiąże się ono ze zmianą mentalności. Jeśli chcesz coś zrobić dobrze, to zrób to sam. Wszyscy znamy tę dewizę, z którą nieraz się utożsamiamy. Kiedy zadanie oddajesz komuś innemu, pozbądź się perfekcjonizmu. Najtrudniejsza może być dla Ciebie akceptacja, że Twój podwładny zrobi to inaczej niż Ty!

Możesz tłumaczyć setki razy. Zawsze jednak sam zrobiłbyś dany projekt inaczej. W realnym świecie brakuje miejsca na działanie przedsiębiorcy w pojedynkę. Wygrywają zgrane zespoły, ponieważ każdy wykonuje najlepiej to, na czym się zna. A Ty, jako koordynator, dopinasz wszystko, aby ze sobą grało.

W ten sposób stajesz się liderem. Potrzebujesz talentu, marzeń, odpowiedzialności, samodzielnego myślenia, motywacji i wytrwałości w dążeniu do określonych celów. Nieraz kandydaci na dobrych przywódców nie sprawdzają się, stają się cyniczni i narzekają na swój zespół. Nie zauważają, że to właśnie oni są źródłem problemów!

Najwięksi ludzie tego świata nie wiedli życia pełnego sukcesów. Nieraz wyobrażamy sobie ich jako ideałów, a nie dostrzegamy trudności, z którymi musieli sobie poradzić. Różnią się od nas tylko tym, że się nie poddali. Działali nieraz bez poczucia sensu, napawały ich wątpliwości i nachodziły pytania bez odpowiedzi.

Poradzili z tym sobie. Nie sposób wytłumaczyć tego w pełni racjonalnie. Potrafili jednak mimo wszystko pociągnąć ludzi z sobą, pokazać im wizję i napełnić motywacją do działania.

O tym opowie już 15 grudnia Grzegorz Turniak, prezes BNI Polska w Warszawie na kolejnym Alternatywnym Spotkaniu Biznesowym. Nazwał swoją prezentację "Przykazania lidera", bowiem istnieją reguły, których przestrzeganie decyduje o Twojej pozycji w szeregu. Czy będziesz stał na czele, czy nieudolnie wybijał się pośród tłumu innych?

Jednocześnie odbędzie się wieczorne szkolenie we Wrocławiu "Skuteczna rozmowa telefoniczna". Co to znaczy skuteczna? Taka, która przynosi pieniądze i nowe zamówienia! Krzysztof Kulesza przeprowadzi prelekcję o tym, jak lepiej operować głosem nawiązując przyjemniejszy i bardziej efektywny kontakt z drugą osobą. Organizatorzy zapraszają nie tylko telemarketerów, ale w szczególności menedżerów i przedsiębiorców, bowiem to oni posiadają najbardziej ambitne i odpowiedzialne zadania. To na nich w głównej mierze opiera się firma.

Cykl ten uzupełni Joanna Szczepanek w Łodzi, trener i terapeuta. Uczestnicy poznają działające techniki zarządzania sobą w czasie i zwiększania efektywności. To właśnie ta umiejętność pozwala nam mieć nie 24, ale 26, 27 i więcej godzin każdego dnia. Czas płynie bowiem subiektywnie, a to oznacza, że można go kontrolować

Cała idea projektu polega na regularnym nawiązywaniu kontaktu w realnym świecie. Wielkie portale społecznościowe zrewolucjonizowały świat komunikacji. Relacje face to face powoli zanikają i przeistaczają się w internetowe pogawędki. Alternatywne Spotkania Biznesowe pomagają zebrać się grupie aktywnych zawodowo przedsiębiorców, nawiązać kontakty, współprace i poznać nowe informacje do wdrożenia w firmie.
Na zarówno najbliższe, jak i kolejne edycje można zapisać się poprzez stronę: http://praktykasukcesu.pl/ 


ostatnia zmiana: 2010-05-04
Komentarze
Polityka Prywatności