Jak dostać pracę w logistyce?
Dział: kariera - pracaikariera.pl
Pomarańczowa Akademi Uni-logistics szkoli przyszłych specjalistów branży logistycznej. Jej uczestnikami zostało 20 studentów Uniwersytetu Gdańskiego. Pod okiem specjalistów uczą się jak w niedalekiej przyszłości zdobyć atrakcyjną pracę i być konkurencyjnym na rynku absolwentów.
W ramach działań warsztatowych poznają tajniki promocji firmy, zagadnienia związane z integracją rynku, nabywają wiedzę praktyczną, której często nie posiadają nawet wieloletni pracownicy firm logistycznych. Zajęcia odbywają się w Sopocie. Partnerem projektu jest Start People.
Projekt już zdobył uznanie i zostanie opisany w 9. edycji Raportu Odpowiedzialny Biznes w Polsce. Dobre praktyki 2010. Skierowany jest przede wszystkim do studentów, ale mogą z niego skorzystać także pracownicy firm logistycznych. W ramach szeroko pojętych działań edukacyjnych, uczestnicy Pomarańczowej Akademii zgłębiają zagadnienia związane z nowoczesną logistyką, zdobywają know-how, uczą się pracy zespołowej. Właśnie rozpoczęli cykl warsztatów prowadzonych przez specjalistów rynku pracy. Szkoleniowcy przygotowują ich do rozmów rekrutacyjnych, prowadzą ćwiczenia w zakresie autoprezentacji, a w zanadrzu mają jeszcze między innymi zajęcia z trudnej sztuki prowadzenia gier negocjacyjnych.
- Dla całej grupy przygotowaliśmy 3 zadania w których każdy ze studentów będzie uczestniczył nie tylko jako osoba poszukująca pracy, ale będzie mógł także zobaczyć jak wygląda cały proces rekrutacji i selekcji od „drugiej strony”- wyjaśnia prowadząca szkolenie Anna Brzezińska, manager Start People. - Dla uczestników programu przygotowaliśmy ofertę pracy w branży TLS, którą faktycznie mogliby spotkać podczas poszukiwań pracy. Uczniowie mieli za zadanie zgłosić swoją kandydaturę w odpowiedzi na przygotowaną przez nas ofertę pracy. Dokonaliśmy już selekcji kandydatów i teraz najlepsi będą musieli sprostać zadaniu przejścia rozmowy kwalifikacyjnej „ z prawdziwego zdarzenia”. Pozostali będą się przyglądali jej przebiegowi. Oczywiście każdy z uczestników otrzyma od Start People informację zwrotną na temat przesłanych dokumentów aplikacyjnych, które będą dla nich cenną wskazówką w przyszłych czynnych poszukiwaniach pracy, kiedy znajdą się już na rynku pracy.
W marcu (11.03.2011) uczestników warsztatów czeka warsztat z „Assesment Centre”. To metoda stosowana w procesie rekrutacji przy doborze kandydatów na stanowiska kierownicze. Pozwala ona na dokonanie oceny potencjału pracowników i wybranie takiego stanowiska, które dla kandydata będzie najlepsze. Przy stosowaniu tej metody przeprowadza się wiele ćwiczeń, symulacji i wywiadów, które są tak projektowane, by odzwierciedlać sytuacje rzeczywiste, jakie zdarzają się na danym stanowisku, co pozwala zaobserwować naturalne reakcje i zachowania kandydatów. Kolejne zajęcia z cyklu (18.03.2011) uczestnicy poświęcą na gry negocjacyjne.
Z pomysłem zorganizowania Pomarańczowej akademii wyszła jedna z gdyńskich firm logistycznych Uni–logistics. To odpowiedz na braki w wykształceniu i umiejętnościach młodych osób które wchodzą na rynek pracy, ale też chęć integracji studentów i środowisk związanych z logistyką i budowanie świadomości społecznej odpowiedzialności w biznesie. Program akademii zbudowano na kilku zależnych od siebie poziomach. Poziom podstawowy to pomoc w zrozumieniu procesów zachodzących w logistyce. Poziomy satelitarne to m.in. nauka jednej z najcenniejszych cech logistyka – umiejętności pracy zespołowej, zdobywanie obycia w branży, umiejętności negocjacyjnych oraz zaawansowane szkolenia i pomoc w znalezieniu zatrudnienia.
- Dzielimy się wiedzą i zachęcamy do tego innych by wspólnie podnosić świadomość branży - wyjaśnia inicjator Pomarańczowej akademii, Dariusz Mierkiewicz, dyrektor handlowy Uni-logistics. - Dla potrzeb programowych Akademii stworzyliśmy pojęcia: logistyka szczegółowa oraz Realny CSR. Pod pojęciem logistyka szczegółowa rozumiemy poznanie zakresu działań wszystkich, nawet najdrobniejszych, elementów, modułów oraz podmiotów biorących udział, czynny lub bierny, w łańcuchach dostaw. Realny CSR to z kolei trochę przewrotne stwierdzenie. Nie ma bowiem 'nierealnego' CSR'u. Ze względu jednak na słabą znajomość zagadnienia firmy podejmują często działania nie wykraczające poza jedynie deklaracje czy też symulację działań, ukierunkowaną jedynie na promocję firmy czy też wybielanie wizerunku. Chcemy by nasi absolwenci unikali tych błędów w przyszłości.
Pomarańczowa Akademia Uni-logistics jest programem długoterminowym. Pierwsza edycja zakończy się w maju 2011. Druga edycja rusza od października 2011. Partnerami programu są Start People oraz Katedra Polityki Transportowej Uniwersytetu Gdańskiego. Więcej o programie na stronie: www.unilogistics.pl
O firmach:
Start People to jedna z czołowych Agencji Pracy na polskim rynku. Oferujemy kompleksowe rozwiązania z obszaru Human Resources w zakresie pracy tymczasowej, rekrutacji, selekcji, payrollu oraz doradztwa personalnego. Start People jest częścią międzynarodowej grupy USG People N.V. należącej do pierwszej piątki największych i najbardziej renomowanych firm w branży. Akcje USG People są notowane na giełdzie Euronext w Amsterdamie, a obszar działania obejmuje 12 europejskich krajów (Austrię, Belgię, Czechy, Francję, Hiszpanię, Holandię, Luksemburg, Niemcy, Polskę, Słowację, Szwajcarię i Włochy). Na polskim rynku działamy od 1997 roku.
Uni-logistics jest prężnie rozwijającą się firmą spedycyjną o kapitale polskim, zarządzaną przez wysoko wykwalifikowaną kadrę o długoletnim doświadczeniu w branży transportowo-spedycyjnej. Siedziba firmy mieści się W Gdyni, w sąsiedztwie gdyńskich terminali kontenerowych, co daje możliwość szybkiej obsługi ładunków, dzięki bezpośredniemu kontaktowi ze wszystkimi uczestnikami procesu obsługi portowo-celnej, takimi jak: Urząd Celny, służby weterynaryjne i fitosanitarne, oraz pracownicy firm przeładunkowych i kontrolnych. Firma zatrudnia młodą, prężną i doświadczoną załogę , która potrafi na bieżąco dostosować się do zmieniających się warunków i potrzeb Klienta.
ostatnia zmiana: 2011-03-01