Inwestować W Przyszłą Karierę
Dział: kariera - pracaikariera.pl
Coraz więcej studentów korzysta obecnie z możliwości podnoszenia własnych kwalifikacji zawodowych poprzez odbywanie praktyk i staży. Bogatą ofertę proponują zarówno funkcjonujące przy uczelniach biura karier, jak i same firmy - potencjalni pracodawcy dla przyszłych absolwentów
Nawet najbardziej solidna i szeroka wiedza, zdobyta podczas studiów, nie zawsze wystarcza, by stać się konkurencyjnym kandydatem na rynku pracy. - Dla wielu pracodawców, zwłaszcza w branżach związanych z nowymi technologiami, znacznie bardziej liczy się dziś doświadczenie i realne umiejętności. Dlatego, planując karierę zawodową, warto jeszcze w trakcie nauki poszukać rozwiązań, które umożliwią wykorzystanie teoretycznej wiedzy w praktyce, zdobyć doświadczenie i w ten sposób zwiększyć szanse na atrakcyjną pracę w przyszłości – mówi Dominika Frydlewicz, manager ds. kontrolingu i HR z HEMMERSBACH, międzynarodowej firmy świadczącej kompleksowe usługi serwisowe sprzętu komputerowego i telekomunikacyjnego. Możliwości jest wiele. Wystarczy udać się do biura karier funkcjonującego przy uczelni, przejrzeć oferty praktyk proponowanych przez firmy lub wziąć udział w konkursie, w którym główną nagrodą jest np. wyjazd na interesujący staż zagraniczny.
Obowiązkowa praktyka to nie wszystko
Odbycie praktyki studenckiej jest często warunkiem zaliczenia kolejnego semestru na studiach. Na wielu uczelniach studenci muszą więc „praktykować” obowiązkowo, co nie zawsze przyjmowane jest przez nich z entuzjazmem. Zwykle okazuje się jednak, że umiejętności zdobyte podczas stażu w przyszłości bardzo się przydają - przede wszystkim mogą stać się przepustką do ciekawej i rozwojowej pracy. Oceniając realnie swoje możliwości i myśląc przyszłościowo o własnej karierze, nie należy poprzestawać tylko na obowiązkowych praktykach studenckich. - Warto jak najwięcej czasu poświęcić na dodatkowe kursy i szkolenia, które jeszcze bardziej podniosą nasze kwalifikacje. Inwestycja w samego siebie przecież zawsze się opłaca! – podkreśla Dominika Frydlewicz.
Daj się poznać - zanim do pracy, idź na praktykę do firmy!
Skorzystanie z kilkumiesięcznej praktyki w firmie czy instytucji jest szansą na poszerzenie własnych horyzontów, zdobycie dodatkowej wiedzy i umiejętności, ale nie tylko. Studentom i absolwentom pozwala zapoznać się z przyszłym środowiskiem zawodowym, a pracodawcom – poznać potencjalnych pracowników.
- Obie zainteresowane grupy mogą w ten sposób ocenić możliwości i właściwie zidentyfikować potrzeby czy wymagania względem siebie. Jest to niezwykle pomocne przede wszystkim w każdym procesie rekrutacyjnym – tłumaczy Dominika Frydlewicz.
Specjaliści od kariery
Doskonałym źródłem wiedzy na temat rozmaitych praktyk, staży czy kursów są tzw. biura karier. To instytucje powoływane przy uczelniach wyższych, które mają na celu ułatwienie startu studentom i absolwentom na rynku pracy oraz pomoc w ich dalszym rozwoju zawodowym. Biura karier oferują zainteresowanym m.in. różnorodne szkolenia i kursy dodatkowe, ale również często współpracują z przedsiębiorstwami i organizacjami, w których studenci mogą m.in. odbywać praktyki zawodowe, a w przyszłości starać się o pracę. Dobrym przykładem jest Biuro Karier funkcjonujące przy Politechnice Wrocławskiej, które systematycznie organizuje otwarte spotkania z przedstawicielami firm o różnych profilach działalności, dzięki którym studenci mają możliwość zapoznania się z branżą i potencjalnymi pracodawcami. - Jedno z takich spotkań, w którym wzięliśmy udział, odbyło się pod koniec zeszłego roku. W trakcie prezentacji studenci zainteresowani branżą IT mogli przede wszystkim lepiej poznać naszą firmę, która od czterech lat funkcjonuje na polskim rynku, ale również dowiedzieć się, w jaki sposób aplikować do nas o pracę czy na praktyki – wyjaśnia Dominika Frydlewicz.
Staż i kariera w międzynarodowej firmie
Obecnie coraz więcej zagranicznych przedsiębiorstw decyduje się na otwarcie swoich oddziałów w Polsce. To doskonała perspektywa dla młodych i zdolnych ludzi, którzy marzą o karierze w międzynarodowym przedsiębiorstwie i pracy przy prestiżowych projektach. Jednak, by dobrze ocenić swoje szanse, każdy kandydat powinien wiedzieć, jak przygotować odpowiednie CV oraz list motywacyjny, jak uniknąć typowych błędów podczas rozmowy kwalifikacyjnej a także, jak do procesu rekrutacji w konkretnej firmie dobrze się przygotować. Warto więc korzystać także ze spotkań z przedstawicielami firm, które organizują biura karier przy uczelniach.
– W dziedzinie, w której się specjalizujemy, najważniejszym czynnikiem, decydującym o jakości świadczonych przez nas usług, są ludzie, ich umiejętności, zaangażowanie, entuzjazm i zapał do pracy – tłumaczy Dominika Frydlewicz.
- Dlatego, spotykając się ze studentami oraz zapraszając ich do nas na staże i praktyki, chcemy dać szansę rozwoju młodym, utalentowanym osobom, które być może w przyszłości staną się częścią naszego zespołu - dodaje.
Czy wiesz, że…?
HEMMERSBACH istnieje na rynku od 45 lat. To prężnie rozwijająca się, międzynarodowa firma, która świadczy kompleksowe usługi serwisowe sprzętu komputerowego na skalę przemysłową i swoim zasięgiem obejmuje kraje Europy, Bliskiego Wschodu oraz Afryki.
Od czterech lat firma HEMMERSBACH działa również w Polsce i współpracuje z Biurem Karier, działającym przy Politechnice Wrocławskiej, której studenci mogą odbywać praktyki oraz starać się o pracę w HEMMERSBACH.
ostatnia zmiana: 2011-09-05