Coraz więcej osób w naszym kraju – młodych i tych nieco dojrzalszych – dostrzega korzyści, jakie płyną ze studiowania. Tych wciąż niezdecydowanych, którzy chcieliby kontynuować naukę, ale jednocześnie liczą na szybkie rozpoczęcie kariery zawodowej, skusić może wizja studiów zaocznych.
Bezrobotny magister czy zapracowany student - kim chcesz być?
Do wyższości studiów inżynierskich czy ekonomicznych nad humanistycznymi lub artystycznymi nauczyciele, rodzice i media starają się przekonać młodych ludzi od lat. Nie należy jednak demonizować żadnego kierunku - jeśli tylko wybierzesz go rozsądnie, a studiować będziesz zagadnienia, które są naprawdę zgodne z Twoją pasją, powinieneś poradzić sobie i znaleźć zatrudnienie. Przezorny jest jednak zawsze ubezpieczony - prawdziwym asem w rękawie na rynku pracy okazać może się licencjat z ekonomii lub dyplom inżyniera i kilkuletnie doświadczenie zawodowe. Łączenie pracy w wymarzonym zawodzie ze zgłębianiem niezbędnej wiedzy teoretycznej i praktycznej umożliwiają studia zaoczne. Weekendowe zajęcia ułatwiają pracę w tygodniu, a wiedza, zdobywana w murach uczelni, upraszcza także podejmowanie kolejnych wyzwań zawodowych.
Niezależnie od trybu studiów licencjackich i magisterskich, studenci najwięcej wiedzy, którą wykorzystają w życiu zawodowym, wynoszą z zajęć praktycznych. Osoby kształcące się w trybie zaocznym bardzo często pracują (w Wyższej Szkole Bankowej to aż 85% studentów) i wnoszą wiele wiedzy praktycznej do zajęć. Warsztatowy charakter ćwiczeń czy wykładów określają także sami prowadzący, którzy nie tyle są pracownikami naukowymi, co przede wszystkim osobami aktywnymi zawodowo w obszarze, o którym wiedzę przekazują.
Wybierając uczelnię, poza warsztatowymi zajęciami, warto także sprawdzić jej kontakt ze środowiskiem biznesowym i sposób funkcjonowania tzw. biura karier. Plan studiów, dostosowany do poszczególnych gałęzi gospodarki, programy wspierające zawodowy rozwój studentów oraz informacje o losach absolwentów, najlepiej świadczą o szkole wyższej. Uczelnie chętnie zatrudniają wykładowców-praktyków, którzy mogą zaoferować studentom znacznie więcej niż tylko wiedzę wyniesioną z lektur. Coraz prężniej działają przy wielu szkołach wyższych biura karier, dzięki którym można znaleźć wiele interesujących praktyk zawodowych i umieścić je potem w CV. Władze uczelni nierzadko dbają również o kontakty z potencjalnymi pracodawcami i konsultują z nimi programy nauczania. W ten sposób wiedza adeptów zostaje dostosowana do sytuacji na rynku pracy.
Na naukę nigdy nie jest za późno
Studia zaoczne to także doskonały sposób na zdobycie dyplomu po kilku czy kilkunastu latach pracy. Tytuł licencjata lub inżyniera czasem jest marzeniem, którego wcześniej nie udało się zrealizować ze względu na życie osobiste albo sprawy zawodowe. Ale pamiętaj - na realizację planów nigdy nie jest za późno! Student zaoczny z wieloletnim doświadczeniem wnosi do zajęć wiele przydatnej wiedzy i studiów przypadków a po opuszczeniu murów uczelni zwiększa swoje szanse na znalezienie nowej pracy albo na awans zawodowy.
Studia zaoczne to doskonałe rozwiązanie dla osób, które chcą łączyć pracę zawodową ze zdobywaniem wyższego wykształcenia. Dogodna, weekendowa forma studiów, warsztatowe zajęcia, prowadzone przez praktyków i program dostosowany do aktualnych wymogów pracodawców to najważniejsze cechy, które stanowią prawdziwą wartość dyplomu studiów zaocznych.