Przegląd kierunków studiów
wyszukiwarki kierunków:
licencjackie I stopnia »
inżynierskie I stopnia »
magisterskie jednolite »
magisterskie II stopnia »
doktoranckie III stopnia » podyplomowe »

Kariera - artykuły

Kto to "native speaker" i czy warto uczyć się z taką osobą języka?

Dział: kariera - pracaikariera.pl

Każdemu zależy na szybkiej i sprawnej nauce języka obcego. Zastanawiamy się, które metody i techniki nauki są najlepsze, czytamy opinie na forach, testujemy niektóre z metod na sobie lub zwyczajnie prosimy znajomych o poradę – szczególnie gdy oni sami bardzo dobrze opanowali język obcy. Największy kłopot to czas, pieniądze i zaufanie tyczące się określonych metod nauki i nie ma tu znaczenia czy nauka jest przez skype, czy poprzez telefon czy osobiście czyli w formie lekcji indywidualnych.

No właśnie i tu jest kłopot bo o ile o aplikacjach, książkach, programach do nauki możemy znaleźć w internecie to już w kwestii porównania lektorów języka obcego jest już trudniej. W nauce z nauczycielem sam lektor odgrywa największą rolę tzn. jego osobowość, temperament, sposób prowadzenia zajęć i ogólnie atmosfera jaką nauczyciel tworzy podczas zajęć. Jeśli już mówimy o lektorach to czy musi być to native speaker czy wystarczy Polak, będący lektorem z wieloletnim doświadczeniem w nauczaniu języka obcego? Hiszpański, Niemiecki czy np. Angielski z native speakerem różni się od nauki z lektorem Polskim w wielu aspektach o czym zaraz opowie przedstawiciel firmy Preply - platformy do nauki języków obcych online lub offline.

Zalety nauki angielskiego z native speakerem to m.in:

· Możliwość nauki bezbłędnego języka obcego z naciskiem na perfekcyjny akcent, wyrafinowane słownictwo i wiele nie używanych w Polsce słów czy zwrotów, których to właśnie od native speakera możemy się nauczyć

· Szybkość w przełamaniu bariery językowej (jeśli taka jeszcze jest). Dzieje się tak gdyż nasz mózg dużo szybciej pochłania język obcy jeśli "musi" czyli w kontakcie z osobą (native speaker'em), który nie znaj języka Polskiego i jedynie co to po angielsku jest szansa z taką osobą się dogadać. Wiele badań naukowych udowodniło, że nauką poprzez nagłe, spontaniczne zanurzenie się w języku obcym przynosi ogromne rezultaty. Dzieje się tak m.in. kiedy przebywamy za granicą i MUSIMY zwyczajnie porozumieć się w lokalnym języku gdyż bez tego nic nie załatwimy. Czasem przełamanie bariery jezykowej trwa 2 miesiące a niekiedy 2 dni - zależy od okoliczności, lektora, którego wybraliśmy i naszych predyspozycji oczywiście.

· Szansa na poznanie i osłuchanie się w specyficznym lokalnym akcencie osoby tj. jeśli native speaker pochodzi z USA to poznamy amerykański akcent i słownictwo specyficzne dla danego regionu, jeśli to Kanadyjczyk to poznamy akcent i słownictwo specyficzne dla danego regionu Kanady, jeśli to Australijczyk to sytuacja będzie znów ta sama i poznamy specyfikę lokalnego angielskiego z Australii. Oczywiście dla wielu najważniejszy jest akcent typowo Brytyjski tak więc polecamy przy wyborze lektora szukać osób z Londynu i południowej Anglii gdyż np. Szkoci mówią już dość specyficznym i dziwnym dialektem, który dla niektórych Polaków jest wręcz nie do zrozumienia...

· Spędzając i rozmawiając z wybranym native speakerem poznamy też przy okazji wspólnych rozmów trochę kultury i historii z jego rodzinnych stron co także pomoże w zrozumieniu i nauce języka w każdym aspekcie.

Zalety nauki angielskiego z Polskim lektorem to m.in:

· Łatwość w dogadaniu się gdyż jeśli po angielsku nie zrozumiemy o co chodzi to szybko dopytamy po Polsku i zrozumiemy w czym jest problem

· Szybkość znalezienia takiego nauczyciela - lektorów języka angielskiego jest bardzo wielu i wystarczy poszukać w internecie czy popytać znajomych aby kogoś znaleźć.

· Cena - nie jest to najważniejsza kwestia ale generalnie 60 min. zajęć z Polskim lektorem powinno być tańsze niż z amerykańskim native speakerem. Porównując lektorów z Polski z z zagranicy są dwie zdecydowane różnice. Pierwsza to cena zajęć a druga to inna podświadoma forma nauki gdyż dużo bardziej mobilizujemy się rozmawiając z osobą z USA czy Anglii a dużo inaczej przy rozmowie z Polakiem.

W Preply można wybrać zarówno native speakerów jak i Polskich lektorów. Jak wspomnieliśmy na początku każdy z nas inaczej uczy się języka i nie ma złotego środka. Jednym może nauka z native speakerem dawać więcej radości i efektów a innym nauka z Polakiem, który zna perfekcyjnie język angielski także może wiele pomóc. Mimo wszystko najważniejsza jest cykliczna, systematyczna i pełna nauka tzn. połączenie nauki z lektorem z nauką z filmów, książek, magazynów obcojęzycznych aby wszystko to łączyło się w całość i nauka języka była zarówno prowadzona wszystkimi naszymi zmysłami jak i różnymi technikami czy metodami.

Polecamy następujące formy nauki: aplikacje mobilne (często darmowe w podstawowej wersji, dostępne zarówno na system Android jak i iOS), oglądanie wiadomości na BBC,CNN czy Bloomberg (10 min. dziennie), słuchanie zagranicznych stacji radiowych (w drodze do pracy, szkoły), czytanie prasy takiej jak: Times, EnglishMaters, Financial Times lub innej związanej z naszymi zainteresowaniami i oczywiście jak najwięcej rozmów czy to z innym Polakiem czy nawet samemu z sobą! Tak rozmowa to podstawa. Jeśli dysponujemy większym budżetem to ciekawą alternatywą są zagraniczne kursy językowe np. w Anglii czy w USA gdzie podczas 2-3 tyg. możemy bardzo efektywnie podszkolić język angielski lub wyjazd do pracy np. na Work & Travel do USA czy Australii na 6-12 miesięcy.

Podsumowując: Jeśli szukamy prawdziwego native speakera to tylko takiego, który urodził się/mieszkał w Ameryce, Anglii lub Australii i od niedawna przebywa w Polsce, dzięki czemu nie zna jeszcze języka Polskiego i rozmowa z taką osobą będzie tylko po angielsku. Jeśli szukamy Polskiego lektora to wiele dobrych szkół językowych (Empik, Englishforyou, British Council) zatrudnia takich nauczycieli. A dodatkowo nawet intensywny indywidualny kurs z lektorem musimy dodatkowo uzupełnić o inne elementy nauki jak aplikacje, książki czy filmy.

Autor: Preply.com, platforma do nauki języków obcych, gdzie można porównać, wybrać i spróbować zajęć z lektorem zarówno w wersji online (tzw. korepetycje przez skype) jak i tradycyjnie spotkać się w kawiarni na kawę czy w domu. Jeśli interesuje Was tylko język angielski z native speakerem to polecamy odwiedzić http://preply.com/pl/ gdzie wybierzecie odpowiedniego lektora do nauki. Zapraszamy!


data ostatniej modyfikacji: 2016-03-24 09:47:39
Komentarze

Nauka języka za granicą
ef_220.jpg

Przegląd uczelni w Polsce
UG-220_1.jpg
Polskie uczelnie w obrazach
miniatura Akademia Leona Koźmińskiego
miniatura Akademia Leona Koźmińskiego
miniatura SGGW
Polityka Prywatności