Jakie będą staże studenckie w 2024 r.? Elastyczne, lepiej płatne i zgodne z wartościami uczestników

Dział: kariera - pracaikariera.pl

Staże studenckie i praktyki minęły w ubiegłym roku pod wyraźnym znakiem pracy zdalnej i hybrydowej. Silnym trendem była też jawność wynagrodzeń. Jako nowość pracodawcy wskazali rosnącą liczbę młodych kandydatów z zagranicy. W 2024 r. firmy spodziewają się kontynuacji, ale także przewidują nowe zjawiska. Pensje za staż wzrosną nawet o 20 proc.

Jakie trendy obserwowali pracodawcy w ubiegłym roku i czego mogą się spodziewać w 2024? Zapytaliśmy o to firmy biorące udział w Programie Kariera Polskiej Rady Biznesu – największym multikorporacyjnym programie płatnych staży w Polsce.

Najsilniejszym trendem obserwowanym w 2023 r. była możliwość pracy hybrydowej i zdalnej. W zeszłorocznym badaniu przeprowadzonym przez Program Kariera aż 84 proc kandydatek i kandydatów chciało odbywać staże częściowo lub całkowicie poza siedzibą firmy, przy czym dwie trzecie stawiało na staż w formie hybrydowej. Mimo to kontakt z zespołem, z którym pracują, jest bardzo ważny dla ponad połowy (55 proc.) ankietowanych młodych ludzi, a dla 37 proc. raczej ważny.

Firmy w coraz większym stopniu dopuszczają taką formę świadczenia obowiązków. – Połączenie sposobu pracy stacjonarnej ze zdalną stało się rynkowym standardem i codzienną praktyką. Zadania, bez względu na formułę w jakiej są realizowane, wykonywane są efektywnie, terminowo, na oczekiwanym poziomie również przez praktykantów i rozpoczynających pracę – mówi Łukasz Jagodziński, BD Manager w kancelarii doradztwa prawno-podatkowego Hogan Lovells.

Co więcej, eksperci przewidują, że w 2024 r. trend ten będzie jeszcze bardziej przybierał na znaczeniu. – Młodsze pokolenie traktuje pracę jako dodatek do swojego życia, a nie jego fundament. Dlatego szuka możliwości "dopasowania pracy do swoich zainteresowań, własnego rytmu dnia i innych aktywności – wyjaśnia Ewa Mikołajczak, Recruitment & Operations Director w firmie Vector Synergy. I dodaje, że w bieżącym roku firmy będą rozwijać narzędzia umożliwiające współpracę między pracownikami mimo dzielącej ich fizycznej odległości.

Wciąż jednak wiele zależy od branży i specyfiki obowiązków wykonywanych przez pracowników i stażystów. Pracodawcy wychodzą naprzeciw oczekiwaniom młodego pokolenia, nie zawsze jednak jest możliwe.ektorach. Szczególnie dotyczy to zawodów prawnych, pracy w doradztwie czy consultingu.

- W branży doradztwa transakcyjnego nadal jest, i zapewne pozostanie, ważny bezpośredni kontakt członków zespołu i praca z klientem. Dlatego co do zasady nasi stażyści pracują w biurze, dzięki czemu uczą się bardziej efektywnie i szybciej wdrażają w obowiązki. Taką organizację pracy planujemy też w 2024 r. – mówi Jakub Święcicki, Dyrektor i Team Leader w warszawskim biurze Rothschild & Co, koordynujący program stażowy w polskim oddziale firmy.

Wyższe wynagrodzenia za staż

Na pewno w 2024 r. firmy zaoferują wyższe pensje stażystom i praktykantom. Wynika to ze wzrostu płac na rynku pracy a także wzrostu kosztów utrzymania.

W firmach biorących udział w Programie Kariera wzrost wynagrodzeń będzie zróżnicowany. Dokładne wynagrodzenie za staż zależy od ilości czasu przeznaczonej na pracę. Pracodawcy, którzy w 2023 r. oferowali pensje w przedziale 5001 – 6000 zł za staż w wymiarze zbliżonym do pełnego etatu, przewidują, że podwyżka u nich wyniesie najczęściej pomiędzy 6 proc. a 10 proc. w porównaniu z 2023 r. Niektóre firmy zaproponują swoim stażystom i stażystkom pensję większą o 20 proc. niż w zeszłym roku. Firmy oferują też coraz częściej świadczenia dodatkowe.

- Poza wynagrodzeniem, stażyści i stażystki mogą u nas liczyć na dietę pudełkową i bezpłatne przewozy taksówkarskie w określonych sytuacjach – wylicza Jakub Święcicki z Rothschild & Co. Ekspert zwraca jednak uwagę, że tzw. benefity dla stażystów nie są regułą i rynek jest pod tym względem zróżnicowany.

Jawne „widełki” i otwarta komunikacja

Innym trendem, który będzie jeszcze bardziej zyskiwał na znaczeniu w 2024 r., to otwarta komunikacja pomiędzy pracodawcami a stażystami. Coraz powszechniejszą dobrą praktyką jest podawanie stawek wynagrodzenia w ogłoszeniach rekrutacyjnych. Jeśli brakuje tych informacji, kandydaci i kandydatki bardzo często pytają o nią już podczas pierwszej rozmowy kwalifikacyjnej. Dlatego wszystkie stawki za staże w Programie Kariera są od razu publikowane na stronie.

Od lat widać także, że stażyści przywiązują dużą wagę do informacji zwrotnej otrzymywanej od pracodawców. Chcą od razu wiedzieć, jak oceniane są wykonywane przez nich zadania i w jakim kierunku mogą i powinni się rozwijać. Nic nie wskazuje na to, żeby w 2024 r. ta tendencja miała ulec osłabieniu.

Młodzi chcą otrzymywać merytoryczne zadania na miarę swoich możliwości i w ten sposób zdobywać konkretne umiejętności i wiedzę. Do tego niezbędne jest wskazanie, co zrobili dobrze, a nad czym mają popracować. Tu ważną rolę odgrywają mentorzy, którzy mogą wspomóc ich radą odnośnie do codziennej pracy, ale także długofalowego rozwoju zawodowego – zwraca uwagę Łukasz Jagodziński z Hogan Lovells.

Misja i wizja zgodna z wartościami stażystów

Inne podejście do pracy młodych ludzi widać także w wyborze firm, z którymi chcą się związać. Oprócz wynagrodzenia liczą się dla nich także wartości, jakie wyznaje firma oraz czy rzeczywiście postępuje zgodnie z nimi. Chodzi o takie aspekty jak ekologia, zrównoważony rozwój czy społeczna odpowiedzialność biznesu.

Zauważalne wyrażanie przywiązania do wartości firmy, w której pracujemy, to kwestia ostatnich dwóch lat. Jednak będzie odgrywał on coraz większą rolę w procesach rekrutacyjnych, początkowo skierowanych do tzw. pokolenia Z, ale z czasem na wszystkie szczeble organizacji – prognozuje Ewa Mikołajczak z Vector Synergy.

Nowość: większe zainteresowanie z zagranicy oraz zmiana ścieżki zawodowej

Trendem, którego do tej pory polscy pracodawcy powszechnie nie obserwowali, a który pojawił się w 2023 r., było zainteresowanie stażami wśród osób z zagranicy. Agnieszka Kośla, HR Business Partner w firmie Inter Cars, będącej największym dystrybutorem części zamiennych do samochodów osobowych, dostawczych i ciężarowych w Europie Środkowo-Wschodniej, szacuje, że takich CV w ubiegłym roku spłynęło o ok. 20 proc. więcej niż w latach poprzednich. Jej zdaniem wynika to z postrzegania Polski jako coraz bardziej atrakcyjnego rynku pracy.

Obserwację tę potwierdza Jakub Święcicki z Rothschild & Co: – Więcej polskich studentów z uczelni zagranicznych aplikuje na staże, w tym również studenci, mieszkający całe życie za granicą, którzy chcą zdobyć doświadczenie w pracy w Polsce.

Jak zaznacza Agnieszka Kośla, na staże aplikuje coraz więcej osób, które będą chciały zmienić branżę, w której pracują lub ścieżkę zawodową. Jej zdaniem to także trend, który będzie się rozwijał w 2024 r.

Rynek pracy w Polsce staje się coraz bardziej wymagający dla firm. Obserwowane trendy pokazują, czego od pracodawców oczekują młodzi ludzie. Otwartość na te oczekiwania i jednocześnie umiejętność zaproponowania optymalnych rozwiązań będzie sposobem, żeby pozyskać kandydatów o niezbędnych umiejętnościach do dalszego rozwoju gospodarczego – podsumowuje Agnieszka Kośla.


data ostatniej modyfikacji: 2024-01-24 14:45:32
Komentarze
Polityka Prywatności