2021 kontra 2022 - kandydaci dyktują warunki

Dział: kariera - pracaikariera.pl

W 2021 roku wiele firm powróciło do zintensyfikowanych procesów rekrutacyjnych, podwajając popyt na pracowników zamrożony w 2020 r. Ten podwójny popyt oraz brak miejsc pracy dla stażystów i młodszych specjalistów w 2020 r. sprawił, że w 2022 r. tacy kandydaci mogli i nadal mogą przebierać w ofertach pracy, zwłaszcza w obszarach: IT, HR, finanse korporacyjne i usługi wspólne.

- Ostatnie dwa lata zmodyfikowały nie tylko podejście i zasady funkcjonowania firm, ale również kandydaci stali się bardziej selektywni przy wyborze nowego pracodawcy – mówi Anna Mastalerz, Division Manager ML & Business Services, Cpl Poland. – Mamy nadzieję, że nasz raport pomoże kandydatom - także tym wkraczającym na rynek pracy, jak i zmieniającym branże - doprecyzować ich preferencje i osadzić oczekiwania finansowe w realiach rynkowych, a pracodawcom sprostać tym zmieniającym się potrzebom. – dodała.

Priorytetem stało się poczucie stabilności pracy – stanowi to teraz dodatek do atrakcyjnych świadczeń płacowych i pozapłacowych. Umowa na czas nieokreślony i jasna ścieżka kariery, w połączeniu z możliwością pracy w 100% zdalnie lub w trybie hybrydowym, to obecnie najbardziej pożądana mieszanka.

Rok temu większość kandydatów obawiała się utraty pracy – dziś to oni dyktują warunki na rynku. Priorytety pracowników przesunęły się też w kierunku dobrego samopoczucia, elastycznej organizacji pracy i ogólnej równowagi między życiem zawodowym a prywatnym.

Niedobory w sektorze IT 
Rok 2022 będzie kolejnym, w którym rynek będzie się zmagać z niedoborem specjalistów IT nie tylko w Polsce, ale także w regionie CEE.

- Mylił się każdy, kto spodziewał się, że pandemia spowolni rynek pracy w Europie Środkowo-Wschodniej. Dziś wiemy, że obecnie 80% firm IT doświadcza luki w talentach lub spodziewa się, że zmierzy się z nią w najbliższej przyszłości – mówi Katarzyna Piotrowska, Country Manager w Cpl Poland. - Programiści w regionie CEE nie tylko przodują w światowych rankingach, ale są doceniani za wybitne umiejętności techniczne, wszechstronność i nieszablonowe podejście. Firmy z zachodnich krajów Unii czy USA coraz chętniej proponują pracę zdalną, pogłębiając jednocześnie przepaść w Europie Środkowo-Wschodniej – dodaje.

Walka o najlepsze talenty w branży IT będzie w 2022 r. jeszcze większym wyzwaniem. Obecnie kluczowe dla kandydatów są trzy obszary: wynagrodzenie, praca przy projektach wzbogacających portfolio oraz dostęp do najnowszych technologii. Kolejność zależy od personalnych preferencji, ale najważniejsze jest indywidualne poczucie spełnienia. Nie trzeba wspominać, że także elastyczne godziny pracy i możliwość pracy zdalnej są warunkami koniecznymi w branży.

Aby obsadzić wszystkie wolne stanowiska i pozyskać lojalnych pracowników, cała branża powinna otworzyć się na absolwentów, kandydatów bez doświadczenia oraz tych ze słabą znajomością języków obcych, a nawet j.polskiego, których należy przeszkolić w okresie zatrudnienia. Firmy muszą też być gotowe do zatrudniania kandydatów z innych miast, a nawet krajów. Należy brać pod uwagę, że podwyżki wynagrodzeń w regionie wydają się nieuniknione na wszystkich stanowiskach i sektorach.

data ostatniej modyfikacji: 2022-03-11 18:55:22
Komentarze
Polityka Prywatności