System chmurowy - jakie są wady i zalety?

Dział: kariera - pracaikariera.pl

Wynalezienie systemów chmurowych zmienia współczesny świat. Chmury internetowe umożliwiają bowiem przetwarzanie danych z dowolnego miejsca na Ziemi. Korzystają z nich zarówno firmy, jak i indywidualni użytkownicy. Rozwiązania typu cloud mają wiele zalet i kilka wad, o których warto wiedzieć. Oto ich krótkie podsumowanie.

Czym jest system chmurowy i do czego służy?

Chmury obliczeniowe stanowią pewnego rodzaju zewnętrzne magazyny danych, działające niezależnie od lokalnych serwerów. To oprogramowania dostępne za pośrednictwem internetu, służące do przechowywania, archiwizowania i obróbki danych cyfrowych. Narzędzie umożliwia także tworzenie kopii zapasowych i udostępnianie danych, takich jak: dokumenty, zdjęcia czy też filmy.

Interesuje Cię praca w IT? Zapoznaj się z aktualnymi ofertami na theprotocol.it!

W modelu chmurowym dane firm lub osób prywatnych trafiają na zewnętrzne serwery usługodawcy. Właściciel chmury zapewnia stały dostęp do plików i gwarantuje ich bezpieczeństwo. Warto też zaznaczyć, że coraz częściej zwiększony dostęp do chmury możliwy jest po wykupieniu określonej ilości miejsca i pakietu usług IT u zewnętrznego operatora.

Główne zalety systemów chmurowych

Systemy chmurowe wyróżnia przede wszystkim to, że umożliwiają pracę zdalną. Bez względu na to, gdzie się znajdujesz, możesz korzystać ze swoich danych w chmurze, jeśli tylko masz dostęp do internetu. Wystarczy, że zalogujesz się na stronie internetowej bądź w aplikacji na smartfonie - i masz natychmiastowy dostęp do własnych danych. Nie martwisz się o to, czy na Twoim serwerze znajduje się wystarczająca ilość miejsca - o komfort Twojej pracy dba usługodawca zewnętrzny.

Skorzystaj z wyszukiwarki Pracuj.pl i znajdź pracę w IT

Dzięki chmurom organizacja pracy w trybie home-office jest prosta i przyjemna. Całe zespoły ludzi mogą szybko wymieniać się plikami i informacjami, bez konieczności stacjonarnych spotkań, a także nie trzeba stosować dodatkowych, zewnętrznych narzędzi. Dostęp do chmury masz z dowolnego urządzenia i nie musisz się obawiać utraty danych po nagłej awarii komputera. Chmury eliminują też konieczność zapisywania plików na przenośnych dyskach czy pendrive`ach.

Wady systemów chmurowych

Systemy chmurowe mają pewne wady, o których powinien wiedzieć każdy, kto zamierza korzystać z cloud computing. Jednym z największych zagrożeń, związanych z przechowywaniem danych w chmurach, jest brak pełnej kontroli nad dostępami. Problem ten dotyczy głównie darmowych narzędzi typu cloud. Jeśli nie masz umowy z dostawcą usług chmurowych, nie masz też gwarancji, że Twoje dane są w 100% bezpieczne. Darmowe dyski mają też ograniczoną pojemność, a dodatkowe miejsce zyskujesz, wykupując dodatkową przestrzeń dyskową.

Kolejną wadą systemów chmurowych jest to, że nie można na nich pracować bez dostępu do internetu. Oczywiście, firmy IT stale udoskonalają usługi cloud i umożliwiają na przykład automatyczne zapisywanie plików offline. Brak połączenia sieciowego uniemożliwia jednak pracę w chmurze i współpracę w zespołach.

Podsumowanie

Systemy typu cloud są świetnym narzędziem, usprawniającym pracę indywidualną i pracę zespołową w wielu branżach. Możliwość przechowywania i szybkiej obróbki danych w chmurach pozwala zaoszczędzić czas i pieniądze zarówno pracodawcom, jak i pracownikom. Minusem pracy w chmurze jest wymóg stałego dostępu do sieci i ryzyko utraty danych, jeśli korzystasz z usług nieznanych firm. Wybierając rozwiązanie chmurowe, stawiaj wyłącznie na sprawdzonych operatorów, którzy zapewniają odpowiednią ilość miejsca i pełną ochronę Twoich danych.

Przeczytaj także: https://blog.theprotocol.it/artykul/ai-dla-product-managerow-czyli-czy-hajp-ma-wartosc


Źródło: pracuj.pl
data ostatniej modyfikacji: 2023-09-27 14:09:48
Komentarze
Polityka Prywatności