Szukam pracy / Dokumenty aplikacyjne / List Motywacyjny – dlaczego mają wybrać właśnie mnie?

Jeśli C.V. miało dowieść Twoich kwalifikacji i umiejętności, to List Motywacyjny może być wyrazem Twojej osobowości i siły przekonywania. Nigdy więc nie traktuj pisania go jako niepotrzebnego wymogu...

Przeciwnie, szczególnie jeśli jesteś na początku swojej drogi zawodowej, to właśnie list motywacyjny jest najlepszym narzędziem, dzięki któremu możesz dowieść, że to właśnie Ty sprawdzisz się na określonym stanowisku. Atutami są Twoja motywacja, świeżość spojrzenia na problemy, chęć uczenia się, entuzjazm w podejściu do obowiązków. Poinformuj o tym Twojego potencjalnego szefa!

Wysyłanie tego samego listu motywacyjnego, w którym zmienia się jedynie nazwę firmy nie ma sensu
; musimy skonstruować list jako odpowiedź na zamieszczone ogłoszenie lub jeśli aplikujemy do firmy, która nie zgłosiła zapotrzebowania na pracowników, ale uznajemy, ze byłaby idealnym miejscem dla nas – jako list intencyjny.

W pierwszym przypadku rozważ każdy punkt anonsu i postaraj się udowodnić, że w największym stopniu odpowiadasz przedstawionej charakterystyce. Jeśli Twoja aplikacja nie powstaje w oparciu o ogłoszenie, przedstaw swoją motywację i rzetelną prezentację swoich kwalifikacji i dążeń.

W obydwu przypadkach zapoznaj się ze stroną internetową przyszłego pracodawcy - wiele firm zamieszcza tam charakterystyki zespołu, wystarczy je przeanalizować i dowiedzieć się jakie cechy i kwalifikacje cenione są tam najbardziej, czy firma stawia na wykształcenie, czy też na bardziej na praktyczne umiejętności, czy zatrudnia ludzi młodych, czy raczej specjalistów. W oparciu o te informacje przygotuj strategię działania i przystąp do pisania listu.

List motywacyjny powinien być skierowany do konkretnej osoby lub działu kadr
(działu personalnego, działu zarządzania zasobami ludzkimi – sprawdź właściwą nazwę). W pierwszym akapicie zamieść informację o tym gdzie dowiedziałeś się o możliwości zgłoszenia swojej kandydatury. List motywacyjny to rozwinięcie Twojego C.V., musisz zaakcentować w nim te elementy, które istotne są z punktu widzenia stanowiska, które chcesz zdobyć.

Masz tutaj okazję, żeby zaprezentować swoje dobre strony, unikaj jednak określeń wartościujących, które nie są poparte żadnymi przykładami.
Napisz, że umiesz pracować z ludźmi, bo sprawdziłeś się w harcerstwie, że udzielając korepetycji ćwiczyłeś swoje zdolności komunikacyjne. Nigdy nie stosuj szablonu, który znaleźć można w różnego rodzaju poradnikach - osoby zajmujące się rekrutacją nie zwrócą uwagi na twoje dokumenty, jeśli będą one zawierały te same stwierdzenia i taki sam sposób autoprezentacji jak setka poprzednich. Pamiętaj, że jesteś indywidualnością, wskazuj na te cechy i umiejętności, które Cię wyróżniają z tłumu i zawsze popieraj je przykładami. Twój przyszły pracodawca będzie pod większym wrażeniem wygranej w olimpiadzie przedmiotowej czy osiągnięciami sportowymi, niż nieustannym zapewnianiem, że jesteś wytrwały, ambitny i potrafisz realizować założone cele. Staraj się zainteresować go swoją osobą, napisz wprost dlaczego to właśnie Ty jesteś lepszy od innych, daj się zapamiętać, ale unikaj agresywnej autopromocji. List motywacyjny to nie slogan reklamowy. Postaw na perswazję i wyważony styl. Skoncentruj się na tym, co Ty możesz zaoferować i zrobić dla przyszłego pracodawcy. Staraj się odzwierciedlić Twoją osobowość i charakter.

Oczywiście zarówno w C.V. jak i w liście motywacyjnym nie mogą znaleźć się żadne błędy językowe czy gramatyczne, podważają one Twój profesjonalizm.
Nie przesadź również z objętością – standardowy list motywacyjny to jedna strona formatu A4, nie podawaj w nim dużej ilości informacji o drugorzędnym znaczeniu - to wspaniale, że zdobyłaś I nagrodę w konkursie malowania na szkle, ale udowodnienie Twojej twórczej natury nie jest niezbędne jeśli starasz się o posadę w banku.

Polityka Prywatności