Poradnik - praca i kariera

znalezionych: 69
Lista atutów zdobytych dzięki wyjazdom Au Pair.
Drugą najczęściej wybieraną formą wyjazdu wakacyjnego, pozwalającego na naukę języka obcego i zarobek, jest wyjazd w formie opiekunki do dzieci.
Lista dokumentów i organizatorów.
„O przeżycie” osoba wyjeżdżająca nie musi się martwić, ponieważ rodzina gwarantuje jej zakwaterowanie (własny pokój) oraz wyżywienie, dojazd do szkoły językowej (o ile wyjazd przewiduje taki kurs. W przypadku wyjazdów 10-12 miesięcznych Au Pair mają obowiązek uczęszczania na kurs językowy, natomiast w przypadku wyjazdów wakacyjnych zależy to od naszych chęci i „dogadania się z rodziną”).
Wstępując do UE, Polska przystąpiła również do jej rynku wewnętrznego, którego reguły gwarantują swobodę świadczenia usług. Tak więc prowadząc działalność usługową w Polsce masz prawo wykonywać usługi samodzielnie lub poprzez swoich pracowników w innych krajach UE bez konieczności zakładania tam firmy czy poszukiwania zatrudnienia.
W 2010 r. wzrósł popyt na pracę w Europie w sektorze handlu, przemyśle wytwórczym i sektorze niefinansowych usług biznesowych. Widoczne jest zawężenie możliwości, zwłaszcza w przypadku zawodów, na które rośnie zapotrzebowanie: rzemieślników i związanych z nimi handlarzy, operatorów maszyn i urządzeń oraz monterów, choć pozostają one na niezmienionym poziomie w przypadku zawodów technicznych.
Sieć EURES ułatwia mieszkańcom EOG (Europejskiego Obszaru Gospodarczego) podejmowanie pracy poza krajem zamieszkania oraz wspiera pracodawców w rekrutacji pracowników z innych krajów EOG. EURES umożliwia poszukującym pracy i pracodawcom dostęp do informacji oraz doradztwa ułatwiającego przepływ siły roboczej, a także zapewnia przejrzystość rynku pracy na terenie EOG.
Wiele osób korzysta z usług agencji zatrudnienia. Ważna jest dla nich możliwość poprawy swojej sytuacji materialnej i poziomu życia. Niestety, wciąż pojawiają się informacje o działalności nielegalnych pośredników proponujących pracę, zwłaszcza za granicą, którzy często, chcąc uwiarygodnić swoją ofertę, angażują w proces rekrutacji publiczne służby zatrudnienia.
Wszystkie osoby pracujące w Stanach Zjednoczonych mają potrącane z wypłat zaliczki na podatek dochodowy. W zależności od stanu, w którym wykonujesz pracę, zaliczki te wynoszą od 10-20% dochodu. Na szczęście po powrocie do Polski można ubiegać się o zwrot nadpłaconego podatku.
Klienci szukający pomocy w zwrocie podatku z pracy w Holandii nie zdają sobie często sprawy, jakich dokumentów powinni domagać się od pracodawcy, o co pytać firmę rozliczającą, na co zwracać uwagę, aby być zadowolonym z usługi zwrotu podatku i nie zostać oszukanym.
Zazwyczaj każda osoba pracująca w Niemczech ma prawo ubiegać się o swój nadpłacony podatek. Podstawą do wystąpienia o zwrot podatku jest karta podatkowa, którą wystawia pracodawca po zakończeniu pracy lub roku podatkowego - Lohnstuerkarte lub Lohnstuerbescheinigung lub Besondere Lohnstuerbescheinigung.
O zwrot podatku z Wielkiej Brytanii można starać się za 6 lat wstecz. Zeznanie podatkowe można złożyć po 5 kwietnia, gdyż jest to koniec roku podatkowego w Wielkiej Brytanii lub w momencie zakończenia pracy, gdy nie mamy zamiaru podjąć nowego zatrudnienia w trakcie roku podatkowego tj. do 5 kwietnia.
Na polskim rynku działa wiele firm, jednak tylko niektórym z nich udało się wyrobić opinię idealnego pracodawcy, którego zna każda osoba aktywna na rynku pracy i u którego bardzo chętnie widziałaby siebie w roli zatrudnionego. Zdecydowana większość przedsiębiorstw to firmy przeciętne, o których nigdy nie słyszeliśmy lub wiemy niewiele więcej niż tylko to, czym się zajmują.
Jedną z pierwszych organizacji z Polski wstępującą do GWEA (Global Work Experience Association) została katowicka firma Travel Exchange & Education. Członkowstwo TEE w tej prestiżowej organizacji zaowocowało przygotowaniem szerokiej i wyselekcjonowanej oferty zagranicznych praktyk i staży zawodowych.
Praktyki zagraniczne cieszą się w Polsce coraz większym zainteresowaniem, ponieważ międzynarodowe doświadczenie jest ważnym atutem w życiorysie, wysoko cenionym przez pracodawców. Dodatkową korzyścią programu Internship jest możliwość uzyskania punktów ECST na wielu polskich uczelniach.
„Doświadczenie zawodowe” - rubryka w CV, której śnieżnobiała pustka jest koszmarem wielu absolwentów. Aby uniknąć nieprzespanych nocy, jak najwcześniej trzeba myśleć o tym, czym zapełnić tę lukę. Najlepszym pomysłem jest odbywanie praktyk i stażów.
Wyjazdy zagraniczne kojarzą się często z Anglią, Stanami Zjednoczonymi bądź Niemcami. Ale jest wiele ciekawych krajów których istnienia na mapie często nie bierzemy pod uwagę. Przykład wyjazdu do największego kraju na świecie Rosji, do Instytutu Badań Jądrowych.
Istnieje pewna różnica między tymi pojęciami. Staż kojarzy się ze zwieńczeniem procesu nauki i bezpośrednim przygotowaniem do podjęcia pracy. Natomiast praktyka jest niejako uzupełnieniem edukacji. Dzisiaj na rynku pracy te pojęcia używane są w zasadzie wymiennie. Wszak i tu i tu chodzi o to samo – zdobycie doświadczenia zawodowego przez osoby, które go wcale nie posiadają.
Prawo pracy powstało po to, by zagwarantować ochronę praw pracowniczych. Tak w przeszłości jak i dzisiaj pracownik jest słabszą od pracodawcy stroną stosunku pracy, ten ostatni decyduje bowiem o jego zatrudnieniu, określa jego warunki, decyduje o zwolnieniach.
Kontrakt menedżerski jest umową nienazwaną, co oznacza, iż nie został dotąd uregulowany w przepisach prawa cywilnego. Strony zawierające przedmiotową umowę, mogą na zasadzie autonomii woli stron i dojścia do wspólnego porozumienia, swobodnie określić swoje wzajemne prawa i obowiązki.
Następne
Polityka Prywatności