Au Pair / Co to jest i kto może zostać?

Kategoria: Au Pair

Drugą najczęściej wybieraną formą wyjazdu wakacyjnego, pozwalającego na naukę języka obcego i zarobek, jest wyjazd w formie opiekunki do dzieci.

–Taki wyjazd polecam każdemu, kto nie ma problemów w kontaktach z dziećmi – mówi Justyna, która wyjechała jako Au Pair do Niemiec. Czym należy kierować się przy wyborze agencji? Aby wyjazd był legalny i bezpieczny należy sprwadzić, czy agencja jest członkiem IAPA - International Au Pair Association (więcej o IAPA na stronie www.iapa.org) i czy posiada koncesję Ministra Pracy na pośrednictwo pracy za granicą (podobnie jak wyżej można to sprawdzić wchodząc na stronę www.psz.praca.gov.pl).

Najwięcej wyjazdów oferowanych przez agencje, obejmuje wyjazdy 10-12 miesięczne, maksymalny okres pobytu to 24 miesiące. Możliwe są również wyjazdy wakacyjne 2-4 miesięczne, jednak jest ich znacznie mniej, a więc trzeba wykazać się bardzo dobrą znajomością języka i zainteresować się wyjazdem z półrocznym wyprzedzeniem.

 

KTO MOŻE ZOSTAĆ AU PAIR?

Wymagania stawiane przez firmy (i rodziny) różnią się, w zależności od wybranego kraju. Różnice te są jednak niewielkie. Program ten, skierowany jest wyłącznie do młodych osób z przedziału 18-30 lat (Niemcy, Holandia 18-25, Wielka Brytania, USA 18-27, Francja 18-30 lat).

Przede wszystkim wymagana jest znajomość języka danego kraju w stopniu komunikatywnym (chociaż przy wyjeździe do Francji i Holandii wymagana jest tylko dobra znajomość angielskiego), doświadczenie w opiece nad dziećmi (referencje poświadczające doświadczenie w bezpośredniej opiece nad dziećmi, pracy na koloniach, w instytucjach edukacyjnych), ukończenie szkoły średniej, bycie niekaranym i uwaga: preferowane osoby z prawem jazdy (przy wyjeździe do USA wymagane jest międzynarodowe prawo jazdy). Ponadto, osoba wyjeżdżająca do Wielkiej Brytanii i Holandii musi być niepaląca, niezamężna i bezdzietna.

 

Opracowanie: Małgorzata Jaroszewicz


Polityka Prywatności