Au Pair / Warunki pobytu, obowiązki i koszty

Kategoria: Au Pair

„O przeżycie” osoba wyjeżdżająca nie musi się martwić, ponieważ rodzina gwarantuje jej zakwaterowanie (własny pokój) oraz wyżywienie, dojazd do szkoły językowej (o ile wyjazd przewiduje taki kurs. W przypadku wyjazdów 10-12 miesięcznych Au Pair mają obowiązek uczęszczania na kurs językowy, natomiast w przypadku wyjazdów wakacyjnych zależy to od naszych chęci i „dogadania się z rodziną”).

Każda Au Pair dostaje od rodziny kieszonkowe (w Wielkiej Brytanii w wysokości min. 55 GBF tygodniowo, w USA 560 USD miesięcznie, a w krajach Europy Zachodniej stawka ta waha się w granicach 200-300 EURO miesięcznie). Przy wyjazdach rocznych opiekunce przysługuje płatny, 2-tygodniowy urlop. –Wyjazd dał mi bardzo dużo, szczególnie, jeżeli chodzi o naukę niemieckiego, nie należy jednak nastawiać się na duży zarobek – twierdzi Justyna. Przyznaje także, że wyjazd daje możliwość prawdziwego poznania kultury i zwyczajów kraju, bo mieszkając z rodziną poznaje się wszystko „od środka”.

 

…I OBOWIĄZKI

Jak na Au Pair przystało, głównym jej obowiązkiem jest oczywiście opieka nad dziećmi, czyli zabawa, karmienie, odprowadzanie do szkoły, pomoc w odrabianiu lekcji i kąpiel, oraz 2-3 wieczory w tygodniu babysitting. Oprócz tego, zobowiązana jest również do pomocy w lekkich pracach domowych (prasowanie, odkurzanie). Wszystkie te obowiązki (dokładniej ustalone z rodziną) obejmują 30 godzin tygodniowo. – Wszystko zależy od tego, na jaką rodzinę się trafi. Ja zaprzyjaźniłam się z „moją rodziną” i praktycznie spędzałam z nią cały czas, trudno, więc było tak naprawdę określić godziny mojej pracy – mówi Justyna.

 

KOSZTY

Całkowita opłata za znalezienie rodziny i pomoc przy zorganizowaniu wyjazdu wynosi ok. 750-850 PLN. Opłata nie obejmuje kosztu dojazdu do rodziny (wyjątkiem są rodziny holenderskie, które zwracają opiekunkom koszty podróży). Większość agencji w spisie kosztów niewliczonych w cenę wyjazdu umieszcza koszt wyrobienia karty np. EURO<26: 60 PLN. Jak się jednak okazuje, Au Pair nie ma obowiązku zakupu takiej karty. Każda opiekunka ma zagwarantowaną opiekę medyczną, natomiast karta ma być ubezpieczeniem od wypadków i podstawą do wypłacenia ewentualnego odszkodowania.

 

Opracowanie: Małgorzata Jaroszewicz


Polityka Prywatności