Praca za granicą / Zwrot podatku / Podatki za pracę w Wlk. Brytanii

O zwrot podatku z Wielkiej Brytanii można starać się za 6 lat wstecz. Zeznanie podatkowe można złożyć po 5 kwietnia, gdyż jest to koniec roku podatkowego w Wielkiej Brytanii lub w momencie zakończenia pracy, gdy nie mamy zamiaru podjąć nowego zatrudnienia w trakcie roku podatkowego tj. do 5 kwietnia.

W._Brytania_200.jpgPoniższy tekst powstał dzięki współpracy z firmą Tax-Pol, która przygotowała materiał informacyjny dotyczący możliwości ubiegania się o nadpłacony podatek za pracę w Wielkiej Brytanii. Głównie ma on na celu przybliżyć oraz wyjaśnić wszystkim osobom kwestie oraz prawa dotyczące zwrotu podatku.

Warto podkreślić, że odzyskanie podatku nie szkodzi pracodawcy za granicą, ponieważ pieniądze zwraca brytyjski Urząd Skarbowy (Inland Revenue).

Do rozliczenia niezbędna jest karta podatkowa P45, którą wystawia pracodawca bezpośrednio po zakończeniu pracy lub P60, wystawiana po zakończeniu roku podatkowego. Bez jednego z tych dwóch dokumentów można próbować rozliczać się z podatku na podstawie ostatnich payslipów, ale nie zawsze gwarantują one możliwość odzyskania zwrotu podatku. Zdarzają się sytuacje, w których Urząd często i tak wymaga od danej osoby dostarczenia wyżej wymienionych kart podatkowych. Czas oczekiwania na zwrot podatku to minimum 3 miesiące. Należy zaznaczyć, że bez numeru podatkowego NIN (National Insurance Number) lub bez podstawowych dokumentów takich jak P45 lub P60 procedura zwrotu może potrwać trochę dłużej.

Na wydłużenie sprawy mają wpływ również częste żądania brytyjskiego Urzędu Skarbowego o dostarczenie dodatkowych niezbędnych informacji od klienta dotyczących jego pracy za granicą i nie jest to z winy firmy. W takim przypadku Urząd zaprzestaje rozliczenia klienta aż do czasu przekazania przez niego wymaganych danych. W związku z czym nie można dokładnie wskazać momentu, do którego Urząd zakończy sprawę danego klienta. Czas oczekiwania na zwrot podatku tylko w małym stopniu zależy od rozliczającej firmy. Żadna firma nie może wpłynąć na urząd skarbowy, aby ten rozpatrzył jej sprawy priorytetowo. Deklarowane więc przez firmy "najszybsze zwroty" to tylko chwyt reklamowy, który nie odpowiada rzeczywistości i jest kłamstwem. - My ze swojej strony obiecujemy, że składamy zeznania podatkowe natychmiast po otrzymaniu kompletu wypełnionych formularzy – mówi Krzysztof Szczęsny, specjalista ds. marketingu w firmie Tax-Pol.

Jeśli chodzi o wysokość zwrotu podatku, to zależy on przede wszystkim od wysokości zarobków oraz długości pracy w Wielkiej Brytanii. Warto podkreślić, że w roku podatkowym 2008/2009 dochody w wysokości 5435 funtów są nie opodatkowane i składając deklarację otrzymamy cały swój zapłacony podatek. Jeśli zarobek był wyższy, to automatycznie Urząd Skarbowy obniża kwotę zwrotu podatku, ponieważ uzależnione jest to od zwiększających się stóp procentowych. Należy także zaznaczyć, że im więcej zarabia się w Wielkiej Brytanii tym mniejszy przysługuje zwrot podatku.

Orientacyjnie można wyliczyć kwotę zwrotu podatku na KALKULATORZE znajdującym się na www.tax-pol.pl. Często można spotkać się z sytuacjami ze strony klientów, że od firmy rozliczającej domagają się informacji, których firma nie posiada lub zadają pytania, na które nie można odpowiedzieć np. "Kiedy otrzymam zwrot podatku?". Przecież decyzję wydaje brytyjski urzędnik a nie firma rozliczająca. Inny przykład: "Na jakim etapie jest moja sprawa?" Niektóre firmy tworzą na swoich stronach internetowych możliwość śledzenia, na jakim etapie jest sprawa klienta. Jest to fikcja!!! Tych etapów nie ma tak wiele, aby można było mówić o wieloetapowości sprawy. Po złożeniu zeznania podatkowego należy czekać na decyzję (Tax Calculation) brytyjskiego Urzędu Skarbowego i to są wszystkie etapy. Po zakończeniu sprawy Urząd Skarbowy przelewa pieniądze na brytyjskie konto bankowe lub wystawia czek, który można zrealizować w polskim banku. Niestety, ale realizacja czeku trwa nawet do kilku tygodni i bywa uciążliwa. Należy także podkreślić, że nie każdy bank zajmuje się przyjmowaniem takich czeków. - My realizujemy czeki we własnym zakresie i nie obciążamy za to kosztami naszych klientów – mówi Krzysztof Szczęsny.

Staranie się o zwrot podatku jest najczęściej dobrowolną sprawą. Jeśli ktoś nie chce składać deklaracji podatkowej w Urzędzie, to nie musi się rozliczać. Inaczej wygląda sytuacja osób, które były zatrudnione jako tzw. self employed (samozatrudnione). Tacy pracownicy pracują na kartach CIS i wtedy są zobowiązani złożyć swoje zeznanie podatkowe do Urzędu. Osoby, o których mowa otrzymują najczęściej z Urzędu ponaglenia rozliczenia, w których mają wyznaczoną datę, do kiedy muszą złożyć wszelkie niezbędne dokumenty. Jeśli tego nie zrobią to Urząd ma prawo nałożyć na takie osoby karę finansową. Dodatkowo za każdy miesiąc zwłoki naliczane są przez Urząd odsetki.

Zawiłe przepisy oraz nieznajomość brytyjskiego prawa nie powinny odstraszać wszystkich chętnych chcących ubiegać się o swój podatek. Istnieją bowiem w Polsce wyspecjalizowane firmy podatkowe, które służą pomocą we wszystkich kłopotliwych kwestiach. Najczęściej pomagają one od samego początku aż do wydania decyzji przez brytyjski Urząd Skarbowy. Warto skorzystać z firmy, która działa na rynku od kilka lat i może pochwalić się swoim doświadczeniem. Jeżeli firma nie daje możliwości spotkania się osobiście, a wszystko można załatwić jedynie(!!!) korespondencyjnie, jest to sygnał, że nie jest to firma godna zaufania. Należy się również zastanowić nad radcami podatkowymi, którzy nie prowadzą działalności gospodarczej. Nad takimi osobami nie ma praktycznie żadnej kontroli.

Istotne jest także, że każda firma musi podpisać z osobą umowę, w której zawarte muszą być obowiązki dwóch stron. Na rynku są firmy, które pobierają opłatę jedynie za złożenie zeznania podatkowego. W przypadku komplikacji nie można liczyć na pomoc. Trzeba sobie samemu poradzić, co najczęściej wiąże się dodatkowymi kosztami.

Bardzo często firmy kalkulują stałą i zbyt niską prowizję. Takie firmy koncentrują się na ilości a nie jakości wykonanych usług. Prowizja wyliczana w procentach daje gwarancję, że firma będzie się starać o jak najwyższy zwrot podatku, ponieważ wówczas również więcej zarobi.

Więcej informacji można znaleźć na www.Tax-Pol.pl

Polityka Prywatności