Szukam pracy / Rozmowa kwalifikacyjna / Pytania, z którymi możesz się spotkać

Najprościej pytania, z którymi możesz się spotkać na rozmowie kwalifikacyjnej, możemy podzielić na pytania standardowe, pytania badające cechy osobowe oraz pytania trudne i niestosowne. Przedstawiamy najczęstsze w każdej z grup.

Pytania standardowe:
  • Dlaczego odpowiedział Pan/Pani na nasze ogłoszenie?
  • Dlaczego chce Pan/Pani zmienić pracę?
  • Jakie zasady panujące w poprzednim miejscu pracy nie odpowiadały Panu/Pani?
  • Co działa na Pana/Panią demotywująco?
  • Co chciałby Pan/Pani robić za 3, 5, 10 lat?
  • Ile chciałby Pan/Pani zarabiać?
  • Proszę nakreślić obraz idealnego szefa?
  • Co uważa Pan/Pani za swoje największe osiągnięcie?

Pytania badające cechy osobowe:

Jakie zwierzę najlepiej symbolizuje Pańską osobowość?

– nie traktuj tego rodzaju pytań zbyt poważnie, ale nie przesadź z żartami. Nie przyznawaj się, że najlepiej charakteryzuje cię osioł, a jeśli jesteś kobietą niech nie przyjdzie ci do głowy mrużyć zalotnie oczu i odpowiedzieć – tygrysica. Zawsze lepiej być lwem niż żółwiem, ale pamiętaj, że to słonie przynoszą szczęście.


Jakie kobiety się Panu podobają?

– pytanie pozornie nie związane jest z meritum
sprawy, ale zadający je bada reakcję kandydata. Dobrze jest przyjąć wówczas lekki i żartobliwy ton i oświadczyć, że jeśli w zarządzie firmy zasiada kobieta, to właśnie takie jak ona.

Jaka jest Pańska sytuacja mieszkaniowa?

– uważaj, stołowanie się u mamy w wieku 30 lat raczej nie będzie świadczyło o Twojej samodzielności i zaradności.

Pytania trudne i niestosowne:


Kiedy planuje Pani wyjść za mąż/mieć dziecko?


Rozmówca nie ma prawa zadać Ci tego pytania, ale jeśli zależy Ci na pracy, odpowiedz, że chciałabyś zdobyć najpierw doświadczenie, osiągnąć pozycję zawodową  i bezpieczeństwo finansowe, a to może potrwać. Pytanie to może zostać zadane także w delikatniejszej formie np. Jakie są Pani plany rodzinne? Nie odpowiadaj na nie zdawkowo, ale dyplomatycznie, chyba, że uznasz to za ewidentne naruszenie zasad. Pamiętaj, że nawet jeśli otrzymasz do podpisania deklarację, w której zobowiążesz się, że nie zajdziesz w ciążę w czasie trwania umowy, w świetle przepisów nie ma ona żadnego znaczenia.


Jaka jest Pani/Pana orientacja seksualna?


Pytanie zadawane rzadko. Mogą spotkać się z nim  kandydaci na stanowiska kierownicze, lub ci, których działania mogą wpływać na wizerunek firmy. Może to być również rodzaj testu. Zapytaj czy kwestia ta jest kryterium oceny kandydata. Jeśli otrzymasz odpowiedź twierdzącą zastanów się, czy to właśnie jest miejsce, którego szukasz.


Co jest w stanie Pan/Pani poświęcić dla pracy?

Pracodawca albo chce się dowiedzieć czy rzeczywiście jesteś gotowy na pracę w godzinach nadliczbowych, stresujące sytuacje i poświęcenie życia towarzyskiego, albo ma zamiar sprawdzić, czy potrafisz śmiało wyrazić własny pogląd, który może być sprzeczny z jego interesami. W tym drugim przypadku pytanie to zabrzmi raczej: co jest dla Pana/Pani ważniejsze; dobro firmy, czy czas poświęcony rodzinie, możliwość rozwijania zainteresowań itp.  


Polityka Prywatności