Szukam pracy / Praca w wakacje

Kategoria: szukam pracy

Studenci mogą jednocześnie uczyć się i pracować. Ci, którzy nie są w stanie pogodzić jednego z drugim, starają się znaleźć zajęcie przynajmniej na wakacje. Nie chodzi tylko o podreperowanie budżetu. Studenci w zasadzie nie mogą pozwolić sobie na wakacyjne nicnierobienie, jeśli chcą po studiach znaleźć ciekawą pracę.

Tym, którzy mogą pochwalić się jakimś doświadczeniem zawodowym – nie musi być koniecznie związane z kierunkiem studiów czy daną branżą – będzie na rynku pracy łatwiej. Ważne, żeby praca czy praktyki wymagały od Ciebie konkretnych umiejętności. Niezależnie od tego, czy będziesz wolontariuszem na obozie dla dzieci, kelnerem czy praktykantem w dziale obsługi klienta, będziesz mógł/mogła pochwalić się umiejętnością pracy w zespole czy komunikatywnością. Praca w wakacje wymagająca choć trochę więcej niż kserowanie dokumentów to argument na umiejętności organizacyjne, wykazywanie inicjatywy, chęć nauki itd. Oczywiście nie należy przesadzać i naginać faktów, ale z każdej pracy/praktyki można wyciągnąć coś, co zaciekawi przyszłego pracodawcę.

Praktyki


Jeśli dopiero zaczynasz studia, możesz mieć problem z dostaniem się na programy praktyk studenckich w dużych firmach – te zazwyczaj przyjmują studentów ostatnich lat. Jeśli będziesz wystarczająco przekonujący(a), zrobisz dobre wrażenie, może zdecyduje się przyjąć Cię na praktykę jakaś mniejsza firma. Może nawet taka, która wcześniej nie myślała o przyjęciu stażysty, a może nawet będzie skłonna Ci zapłacić – niestety wiele firm nie przewiduje wynagrodzenia. Ale praca za darmo może też okazać się korzystna w sytuacji, gdy doświadczenie w ten sposób zdobyte jest zgodne z Twoimi przyszłymi planami zawodowymi.

Jeśli jesteś na III, IV lub V roku, możesz spróbować swoich sił w firmach posiadających programy praktyk studenckich. W wielu z nich rekrutacja odbywa się na podobnych zasadach jak do pracy – kandydaci przechodzą testy kwalifikacyjne, rekrutacja składa się z kilku etapów i trwa nawet kilka miesięcy. O takie staże ubiega się bardzo dużo kandydatów. Ale warto spróbować, tym bardziej, że korporacje zazwyczaj wynagradzają stażystów, a najlepszym często proponują później zatrudnienie. Nawet jeśli firma nie zaproponuje Ci zatrudnienia, możesz o sobie mówić jak o osobie z doświadczeniem.

Wolontariat

Jeżeli zależy Ci przede wszystkim na zdobyciu doświadczenia, pracy z ludźmi i niesieniu pomocy, a nie na zarobku, wolontariat to coś dla Ciebie. Zwłaszcza, jeśli organizacja, w której się udzielasz działa w obszarze Twoich zainteresowań. Możesz nieść pomoc najbardziej potrzebującym, działać na rzecz osób niepełnosprawnych, dzieci z domów dziecka, ale również zaangażować się w prace wspomagające lub promujące działalność organizacji.

Za granicą

Zdobycie doświadczenia za granicą stało się łatwiejsze po wejściu Polski do Unii Europejskiej. Dzięki europejskim służbom zatrudnienia (www.ec.europa.eu/eures/) czy odpowiednim portalom, nie trzeba już organizować wyjazdów „w ciemno”. Warto poszukać pracodawcy jeszcze w Polsce i dobrze przygotować się do wyjazdu. Zagraniczne doświadczenie przyda się nie tylko do podszkolenia języka i podreperowania budżetu. To prawdziwa szkoła życia, samodzielności – nawet w przypadku, gdy wyjeżdżasz w ramach zorganizowanego programu – np. Work&Travel. Ci, którzy podołają takiemu wyzwaniu, pokonają barierę językową, kulturową i wykażą się w pracy, zyskują wiele pewności siebie.

źródło: www.pracuj.pl

Polityka Prywatności