Work & Travel / Jak do tego się zabrać

Kategoria: Work & Travel

Zainteresowani wyjazdem mają czas tylko do połowy marca, by zorganizować wyprawę na Dziki Zachód. Pokazujemy, jak się zabrać do tego, by wyjechać na W&T już w te wakacje i uniknąć przykrych niespodzianek. Warunki, by skoczyć za ocean, są dwa: wiek 18-30 lat i posiadanie statusu studenta.

Etap I:
wybierz biuro, które zapewni ci uczestnictwo w programie
Sprawdź czy pośrednik działa legalnie, od ilu lat organizuje tego typu wyjazdy, porównaj różne oferty, odwiedź organizowane w ośrodkach akademickich targi W&T itd. Pamiętaj, że najlepszą rekomendacją są opinie uczestników programu - przypomnij sobie, popytaj - na pewno ktoś ze znajomych był na W&T.

Etap II:
test z języka

Poważne biuro pośredniczące powinno w jakiś sposób sprawdzić twój angielski - powinien być na poziomie średniozaawansowanym. To nie tylko zwykła formalność - będąc w Stanach w sytuacjach kryzysowych będziesz zdany na samego siebie.

Etap III:
umowa

Ten etap składa się z kilku kroków: podpisania aplikacji zgłoszeniowej W&T i uiszczenie tzw. opłaty serwisowej, znalezienia pracodawcy ( w zależności od opcji samodzielne- internet, targi pracy W&T, lub zapewnione przez biuro) oraz podpisania umowy uczestnictwa w programie W&T. Pośrednicy W&T wymagają najczęściej: CV i listu motywacyjnego po angielsku w formie elektronicznej, zaświadczenia z uczelni potwierdzającego status studenta, zdjęć legitymacyjnych, kserokopii paszportu, karty Euro26 (jak ktoś nie ma, to trzeba wyrobić). Paszport musi być ważny przynajmniej przez sześć miesięcy od planowanej daty powrotu. Niektórzy pośrednicy wymagają by to u nich kupić bilet lotniczy (zwykle nie jest tańszy niż u konkurencji), ale wielu umożliwia wolny wybór w tej sprawie. Pamiętaj o tym, że każdy dokument podpisywany przez ciebie musi być dla ciebie jasny, powinien konkretnie określać zobowiązania polskiego agenta a w umowie z pracodawcą amerykańskim powinna się znajdować wzmianka o wynagrodzeniu, rodzaju wykonywanej pracy i miejscu zatrudnienia. Na załatwienie tego etapu masz czas do 12 marca 2005, ale dokładnie przemyśl decyzję - pośrednicy bardzo niechętnie zwracają jakiekolwiek pieniądze, nawet jeśli znajdziesz im zastępcę na swoje miejsce.

Etap IV:
wiza
Pośrednik dostarcza ci formularz aplikacyjny, który po wypełnieniu składasz w biurze wraz z paszportem. Następnie pozostaje czekać na studencką wizę. Pamiętaj, że decyzja nie jest automatyczna, decyzje podejmuje ją konsul w każdym przypadku indywidualnie (problem może stanowić urlop dziekański lub egzamin warunkowy).

Etap V:
spotkanie orientacyjne

Ważny element, który powinien zapewnić każdy pośrednik programu. Odbywa się jeszcze przed wylotem w Polsce lub już w USA. Warto skorzystać z praktycznych porad osób, które już zdobywały Dziki Zachód oraz wynotować wszelkie numery telefonów, adresy mailowe itd. To podstawa do egzekwowania swoich praw wobec tak polskiego pośrednika jak i amerykańskiej fundacji organizującej Twój program.

Po tym wszystkim zostaje tylko zapiąć pasy i lecieć za ocean!


Polityka Prywatności