Umiejętności i rozwój / Aplikacje on-line

Kategoria: mail

Coraz więcej firm decyduje się na rekrutację pracowników poprzez stony www. Korzyści z takiego sposobu widzą pracodawcy, ale także młode osoby szukające pracę. W ten sposób przedsiębiorstwa oszczędzają nie tylko środki finansowe, ale przede wszystkim czas. W kilka tygodni, zamiast miesięcy, znajdują upragnionego pracownika.

Wstępna selekcja dokumentów

Proces rekrutacji on-line pozwala na bardzo szybką wstępną selekcję dokumentów. Określając pewne kryteria wyszukiwania eliminowane są aplikacje które nie spełniają podstawowych wymagań. Z punktu widzenia kandydata zaletą jest, że unikamy sytuacji, w której nie dociera on do następnego etapu w efekcie subiektywnej decyzji młodej osoby z działu kadr. Jeśli kandydatowi uda się przejść do kolejnego etapu, na rozmowie kwalifikacyjnej zapewne ma szanse spotkać się z większym gronem osób, jest także możliwość, że będzie w niej zasiadał jego przyszły bezpośredni przełożony. Atutem aplikacji on-line jest szybka informacja zwrotna, szczególnie gdy aplikujemy o konkretne stanowisko.

Powyższe informacje prawdopodobnie przekonają was do wcześniejszego przygotowania się do wypełniania aplikacji on-line, traktując ten moment jako pierwszy, ale bardzo ważny etap na drodze do upragnionej kariery. Wiadomo, że na jedno ogłoszenie o pracę zgłasza się ogromna ilość osób i proces rekrutacji okazuje się być bardzo trudnym i mozolnym procesem. Pracodawca przeznacza na zapoznanie się z twoim CV kilkanaście sekund a dzięki aplikacjom on-line trafia do niego tylko wartościowa z punktu widzenia stanowiska grupa dokumentów. Postaraj się, aby twoja aplikacja była wśród nich.

Uwaga na literówki

Poniżej wypunktowaliśmy pytania, z jakimi się spotkasz w przypadku formularzy aplikacyjnych, pamiętaj tu także nie mają prawa pojawić się literówki, a informacje, które wpisujesz muszą być dla każdego czytelnika zrozumiałe. Choćbyś główny nacisk położył na stworzenie bardzo atrakcyjnego CV i LM, pracodawca sięgnie po te dokumenty, jedynie, gdy twoje dane znalazły się wśród kandydatów spełniających podane kryteria.

Najczęściej spotykane pytania w kwestionariuszach:

 • Dane personalne: Imię, Nazwisko, Data urodzenia, adres, telefon, e-mail.
 • Wykształcenie: Nazwa szkoły, Wydział, Kierunek, Średnia ocen, praca dyplomowa, ocena na dyplomie.
 • Doświadczenie zawodowe: Nazwa firmy, Czas zatrudnienia, Forma zatrudnienia, Stanowisko, Zakres zadań, powód zmiany pracy.
 • Kursy, szkolenia i konferencje specjalistyczne.
 • Umiejętności zawodowe, kwalifikacje.
 • Znajomość języków obcych: w mowie, piśmie, certyfikat.
 • Twoja motywacja do podjęcia pracy na stanowisku/w firmie.
 • Oczekiwania finansowe, forma zatrudnienia, stopień dyspozycyjności.
 • Zainteresowania i pasje.
 • Działalność pozazawodowa.
 • Załączniki: CV, LM, zdjęcie w podanym formacie.
 • Możliwy termin rozpoczęcia pracy.

Kłamstwo nie popłaca

Pamiętaj, tak jak we wszystkich dokumentach aplikacyjnych, tak i tu kłamstwo nie popłaca, prędzej czy później odpadniesz, jeśli informacje przez ciebie podane nie są zgodne ze stanem faktycznym.

Warto też upewnić się o poprawności nazw własnych a przede wszystkim danych kontaktowych, adresu e-mail (do którego masz stały dostęp) i telefonu. Odpowiadaj na pytania zgodnie z instrukcją i staraj się nigdzie nie zostawiać pustych pól. Zastanów się przed ospowiedzią o plany zawodowe, a przede wszystkim motywację do pracy akurat w tej firmie. To tak naprawdę, według wielu osób prowadzących rekrutację, jedno z ważniejszych pytań, ponieważ udzielona odpowiedź może dużo powiedzieć o kandydacie.

Przygotuj się

Ponieważ w niektórych aplikacjach pojawiają się pytania wymagające dłuższego zastanowienia radzimy przeglądnąć pytania zanim zaczniesz je uzupełniać on-line. Przygotuj się do wypełniania kwestionariusza, tak jak przygotowujesz się do rozmowy kwalifikacyjnej, nie ma tu miejsca na nadmierną spontaniczność. Często ta sama osoba może ponownie przystąpić do wypełniania kwestionariusz dopiero po pół roku. Warto wydrukować sobie wypełniony formularz przed wysyłaniem, umożliwi to poprawę błędów gramatycznych i literówek.

Przygotuj się wcześniej do odpowiedzi na poniższe pytanie, gdyż odpowiedź na nie bardzo wiele o tobie mówi:

 • Dlaczego wybrałeś tę firmę, jak sobie wyobrażasz pracę w niej i ścieżkę kariery.
 • Największe osiągnięcie, jak udało ci się osiągnąć sukces.
 • Co oznacza dla ciebie zawodowy sukces, kim chcesz być za 5 lat.
 • Najbardziej dumny jesteś w życiu z …
 • Sytuacja w której musiałeś podjąć trudną decyzję, czym się kierowałeś czy dziś zachowałbyś się tak samo a co byś zmienił.
 • Co oznacza wg ciebie - zadanie polega na wyjaśnieniu WŁASNYMI słowami pojęć branżowych.
 • Opisz sytuacje w której pracowałeś w grupie nad osiągnięciem wspólnego celu, jaką pełniłeś rolę, jaki był wynik.
 • Czy kiedykolwiek wprowadzałeś innowację, jak przekonałeś innych do zmiany.

Wiele osób widząc, że na proces rekrutacji składa się wypełnienie aplikacji on-line, lekceważy ten etap sądząc, że pracodawca ma wszelkie potrzebne informacje w CV i LM. Pamiętaj, że pracodawca szukając pracownika, dzięki bazie danych stworzonej na podstawie nadesłanych aplikacji, określa najważniejsze kryteria i wg nich przeszukuje bazę. Dlatego też wypełniając kwestionariusz, warto zadbać o precyzję pozostawianych tam informacji. Nie wolno się spieszyć.

Czas wypełniania

Na firmowych stronach dotyczących kariery często opisano orientacyjny czas wypełniania aplikacji. Zwróć też uwagę, czy możesz przerwać proces wypełniania aplikacji i zapisać dane, czy zostaną one utracone, a także po jakim czasie można znów aplikować?

Joanna Pepaś

Grupa MODUS

www.kariera.com.pl


Polityka Prywatności