Work & Travel / 5 podstawowych zasad pracy w USA - radzi BTC

Kategoria: Work & Travel

Konkurencja na polskim rynku pracy wymaga od studentów nie tylko gruntownego przygotowania merytorycznego i wysokich osiągnięć w dziedzinie edukacji, ale również doświadczenia zawodowego. Co zrobić zatem, aby wejście w dorosłe życie zawodowe zaowocowało powodzeniem?

btc1.jpg

Jak zdobyć umiejętność radzenia sobie w różnych, często ekstremalnych warunkach? Jak nauczyć się odpowiedzialności, kreatywności oraz pracy w zespole, a przy okazji opanować perfekcyjnie język angielski? Szansę w realizacji pierwszych planów zawodowych daje amerykański rynek pracy. Polskie biura podróży zajmujące się organizacją programów edukacyjno-kulturowych kuszą atrakcyjnymi ofertami. Jak jednak dokonać trafnego wyboru i nie żałować swoich decyzji?

Wychodząc naprzeciw potrzebom studentów biura podróży rokrocznie przygotowują szeroki wachlarz ofert pracy w USA. Znając specyfikę amerykańskiego rynku pracy, posiadając doświadczenie w realizacji poszczególnych programów, organizatorzy dysponują niezbędną wiedzą, jakże pomocną przy wyborze konkretnego programu.

„Business Travel Club (BTC), organizuje  program Work and Travel po raz 11-sty przy współpracy z amerykańską fundacją Council on International Educational Exchange (CIEE) – mówi Magdalena Śliwa, - Dotychczas z naszego doświadczenia i doradztwa skorzystało ponad 10.000 studentów.”

Wakacyjna praca sezonowa, czy roczne praktyki?

Wakacje, to dla studentów czas nowych pomysłów i wyzwań. To niejednokrotnie okazja do podjęcia sezonowej pracy, która połączy przyjemne z pożytecznym i na pewno zapadnie w pamięci jako „wakacje życia”.

btc2.jpgProgram Work and Travel wprowadzony został w Stanach Zjednoczonych w latach 60-tych. Umożliwia studentom z całego świata, między innymi z Polski, podjęcie legalnej pracy na podstawie studenckiej wizy pracowniczej - J-1 i pozwolenia na pracę. Oprócz możliwości zdobycia doświadczenia zawodowego w okresie czterech miesięcy, każdy student ma do dyspozycji dodatkowy miesiąc, który przeznaczy na poznanie ciekawych zakątków USA.

„Oferty pracy rekomendowane przez BTC najczęściej dotyczą pracy w restauracjach i barach, hotelach choć zdarzają się o wiele bardziej atrakcyjne propozycje, np. w kasynach– podkreśla Magdalena Śliwa - W ostatnich latach wielu studentów znajduje zatrudnienie jako ratownicy na basenach publicznych i prywatnych, a także jako przewodnicy w licznych parkach rozrywki. Właściciele parków bardzo chętnie zatrudniają w sezonie letnim osoby ze znajomością europejskich języków, przede wszystkim włoskiego, hiszpańskiego, francuskiego, niemieckiego i rosyjskiego”.

Aby móc podjąć pracę w hotelach, restauracjach, kasynach, czy też parkach rozrywki, trzeba spełniać określone przez organizatorów warunki. Im więcej szczegółów przekażemy organizatorowi, tym trafniej dopasowana dla nas zostanie oferta pracy. Liczą się nasze preferencje, ale przede wszystkim poziom znajomości języka angielskiego, komunikatywność, elastyczność oraz dyspozycyjność pracy. Wszystkie te czynniki są kluczowe w procesie rekrutacji prowadzanym przez rzetelnego organizatora.

Work and Travel, to jeden z najbardziej popularnych programów studenckich, jednak warto pamiętać o ograniczeniach czasowych, przez co kierowany jest do osób, które w stosunkowo krótkim czasie planują podnieść kwalifikacje językowe, uzyskać doświadczenie w branży turystycznej, a przy tym znajdą czas na szereg przyjemności takich jak realizacja podróży, czy zawiązywanie nowych znajomości.

Organizatorzy programu Work and Travel, zdając sobie sprawę zarówno z ograniczeń czasowych, jak i z potrzeb studentów, posiadają również w swoich zasobach oferty praktyk zawodowych w USA. Oferty te najczęściej proponowane są w ramach programów: Internship oraz Professional Career Training, przy czym warto pamiętać, iż druga propozycja stanowi jednocześnie alternatywę dla absolwentów.

Programy praktyk zawodowych znajdują zainteresowanie głównie wśród osób, których celem jest zdobycie doświadczenia i podniesienie kwalifikacji podczas pracy w najlepszych amerykańskich firmach. Założeniem takich programów jest wzbogacenie wiedzy w zakresie kierunku studiów, a więc mamy tu do czynienia z szerokim wachlarzem ofert w branżach: turystyka i rekreacja, marketing, prawo i administracja, IT, architektura, dziennikarstwo, etc. Programy organizowane są na podstawie wizy J-1 oraz pozwolenia na pracę i umożliwiają zarówno studentom, jak i absolwentom podjęcie legalnej praktyki w zawodzie w okresie 12 czy nawet 19 miesięcy. Informacje na temat praktyk zawodowych w USA dostępne są na stronie www.STANY.pl.

btc3.jpg

5 podstawowych zasad, aby ominąć „pułapki” – radzi Business Travel Club (BTC).

Nawet jeśli nie znamy założeń poszczególnych programów, pamiętajmy, iż rzetelny organizator zadba o to, abyśmy dokonali odpowiedniego wyboru. Jak jednak wybrać firmę, która fachowo odpowie na wszystkie pytania, sprawnie przeprowadzi nas przez formalności, a przy tym zapewni przyjemną i profesjonalną obsługę? Nie posiadając doświadczenia pracy zagranicą, nie wiemy nic o czyhających zagrożeniach. Nie poradzimy sobie z nimi bez odpowiedniego przygotowania. Jak zatem postępować i na co zwrócić uwagę dokonując wyboru?

„Aby pobyt na Work and Travel całkowicie spełnił nasze oczekiwania, powinniśmy wybrać doświadczonego pośrednika, który zapewni nam poczucie bezpieczeństwa na miejscu – radzi Magdalena Śliwa z biura Business Travel Club (BTC), organizującego takie wyjazdy od jedenastu lat – Warto zastosować kilka podstawowych zasad postępowania, aby nie dać się zaskoczyć i być przygotowanym na każdą okoliczność.”

Porównaj oferty Organizatorów

Na rynku wyjazdów edukacyjno-kulturowych funkcjonuje kilkanaście firm oferujących studentom doradztwo i usługi. Na pierwszy rzut oka można pokusić się o stwierdzenie, iż Organizatorzy wyjazdów proponują ten sam produkt przy zastosowaniu innych środków dotarcia do potencjalnego Klienta. Czy na pewno tak jest? Podejmując decyzję o wyjeździe niezbędne jest sprawdzenie działalności danej firmy, powierzamy bowiem w jej ręce zarówno swój los jak i fundusze. Warto wykorzystać czas i porównać wszystkie dostępne oferty, a następnie skupić się na tych, które wydają się być najpewniejsze, w celu ich głębszej weryfikacji. Szybko zorientujemy się wówczas czym dana firma wyróżnia się na tle konkurencji; może to być atrakcyjna promocja cenowa, miła obsługa, wygodne biuro w centrum miasta, ale przede wszystkim doświadczenie przedstawiciela firmy, który zachęci nas i jednocześnie zwróci uwagę na wszystkie nieprzewidziane zasadzki. 

Nie wstydź się pytać

Przed wyjazdem do pracy w USA, gromadzi się wiele pytań; niektóre wydają się nam śmieszne, inne przerażają. W myśl powiedzenia „Kto pyta nie błądzi” możemy liczyć na to, iż firma, z której doradztwa i usług zdecydowaliśmy się skorzystać, rozwieje wszelkie wątpliwości. Informacje dotyczące amerykańskiego rynku pracy, znajomość szczegółowej oferty pracy, formalności wizowe oraz procedury organizatora są niezbędne, a więc „pytajmy” i nie bagatelizujmy wątpliwości. Wiedza jest bezcenna i docenimy ją, gdyż pomoże nam odnaleźć się w zupełnie innej rzeczywistości.

Czytaj dokumenty, nie podpisuj nic bez zastanowienia

Rzetelni Organizatorzy programów edukacyjno-kulturowych w krótkim czasie „zasypią nas” ogromną ilością umów, folderów oraz formularzy. W naszym interesie leży zapoznanie się z ich treścią. Brak wiedzy nie będzie argumentem w przypadku ewentualnych niepowodzeń podczas trwania programu i o tym musimy pamiętać. Wybierając program, którego głównym założeniem jest praca, musimy przede wszystkim znać warunki zatrudnienia. Doświadczony organizator sprawnie poprowadzi proces rekrutacji z udziałem lub w imieniu pracodawcy, a w jego rezultacie podpiszemy umowę o pracę. Podpisując ją bez wiedzy i czasu na zastanowienie sami narażamy się na ryzyko.

Korzystaj z organizowanych spotkań informacyjnych i szkoleń

Ze względu na bezpieczeństwo Uczestników, Organizatorzy przeprowadzają szereg spotkań informacyjnych oraz szkoleń z udziałem przedstawicieli amerykańskich organizacji sponsorujących program i monitorujących Uczestników podczas jego trwania. Udział w takich szkoleniach jest niezbędny dla uzyskania informacji na temat: kultury amerykańskiej, procedur otrzymania pozwolenia na pracę, praw, jakimi rządzi się amerykański rynek pracy, zasad postępowania w przypadku nagłych problemów z zatrudnieniem lub kolizji z prawem oraz funkcjonowania ubezpieczenia w przypadku wypadków lub chorób. Z uwagi na istotny przekaz szkoleń, Organizatorzy określają je mianem „obowiązkowych”, chociaż z przykrością przyznają, iż część Uczestników bagatelizuje zalecenia, co w późniejszym czasie powoduje niedoinformowanie i problemy podczas pobytu w USA.

Stosuj się do procedur Organizatora

Podczas trwania programu, pieczę nad Uczestnikami, oprócz organizatora w Polsce, sprawuje amerykańska organizacja sponsorująca przedsięwzięcie. Regulaminy poszczególnych programów zgodnie określają zasady postępowania w sytuacjach ekstremalnych, kiedy zagrożone jest nasze zdrowie lub zatrudnienie. Podstawową wymaganą zasadą jest bezpośredni kontakt Uczestnika z organizacją amerykańską, a dopiero w następnej kolejności z organizatorem w Polsce. Organizacja amerykańska oferuje Uczestnikom 24 godzinną pomoc udostępniając bezpłatną linię telefoniczną, z tego tytułu jest to jednostka pierwszego i warto przy tym dodać najsprawniejszego kontaktu. Niezastosowanie się do przyjętych procedur może w skrajnych sytuacjach doprowadzić do niezamierzonych niedomówień lub opóźnień w czynnościach organizacyjnych na etapie rozwiązywania problemów, warto więc pamiętać o zasadach i dostosować się do nich w każdej sytuacji, wówczas możemy liczyć na sprawną i natychmiastową pomoc.

„Od profesjonalnego pośrednika trzeba wymagać przede wszystkim uczciwości – podkreśla Magdalena Śliwa z firmy Business Travel Club – a uczciwość możemy zmierzyć poprzez sprawną obsługę, dbałość o detale i łatwość uzyskania odpowiedzi na wszystkie zadane pytania. Liczymy, iż przygotowane przez nas porady pomogą wyjeżdżającym osiągnąć pełne zadowolenie z uczestnictwa w programie  Work and Travel USA ”.

Polityka Prywatności