Work & Travel / Program Work and Travel USA oczami uczestników

Kategoria: Work & Travel

Uczestnicy Programu Work and Travel, to studenci uczelni wyższych, studiów magisterskich, licencjackich oraz podyplomowych. Dla większości z nich, znalezienie dobrej pracy jest priorytetowym celem, ale w ostatecznym bilansie o całkowitym powodzeniu Programu decydują również inne czynniki.

Możliwość poznania kultury amerykańskiej poprzez podróżowanie, możliwość „sprawdzenia się” w różnych, czasem ekstremalnych warunkach, podniesienie kwalifikacji językowych oraz zdobycie cennego doświadczenia pracy w zespole, na pewno zaowocują w przyszłym życiu zawodowym i nie pozostaną obojętne na kształtowanie kariery.

btc4.jpg

Rozpoznać swoje potrzeby

Każdy student planujący wziąć udział w Work and Travel powinien na wstępie zastanowić się nad tym, czego w rzeczywistości oczekuje od Programu. Jedni traktują wyjazd jako sposób na zarobienie niemałych pieniędzy, które przeznaczą na dalszą edukację, podreperowanie budżetu domowego, podniesienie jakości życia akademickiego, inni dążą do sfinansowania przyjemności jakimi niewątpliwie są podróże. Wszystkich jednak łączy chęć przeżycia jedynej w swoim rodzaju, niezapomnianej studenckiej przygody za „Wielką Wodą”.

Nic nie jest w stanie powstrzymać młodych ludzi, przed podjęciem decyzji o wyjeździe do USA. Niejednokrotnie przy pomocy rodziny mobilizują środki finansowe, aby wyjechać i zakosztować dorosłego życia za Oceanem, na własny rachunek. Nie przeraża ich fakt, że będą zmuszeni umieć odnaleźć się w diametralnie innych warunkach społecznych i kulturowych, a przecież nie zawsze przyjazny okazuje się pierwszy kontakt z tak odmienną kulturą. Tym bardziej trudne bywa funkcjonowanie na obcym rynku pracy charakteryzującym się prawami odbiegającymi od norm i standardów przyjętych w Polce. Niejednokrotnie pierwsze dni pobytu w USA oraz towarzyszący im „szok kulturowy” burzą częściowo wyrobioną przed wyjazdem wizję o pracy i życiu w USA.

„Aby trafnie rozpoznać swoje potrzeby, Uczestnicy programu Work and Travel muszą przed wyjazdem szczerze odpowiedzieć sobie na pytania – co chcę tam robić, co chcę osiągnąć poprzez program, czy jestem na tyle odporny i elastyczny, aby sprostać różnym, czasami nieprzewidywalnym warunkom pracy i życia?? – sugeruje Magdalena Śliwa z biura Business Travel Club (BTC), która kilkakrotnie uczestniczyła w programie Work and Travel – rzeczywistość potrafi zaskakiwać, dlatego warto na długo przez planowanymi wakacjami zapoznać się ze specyfiką życia i pracy w USA uczestnicząc w organizowanych przez biuro spotkaniach informacyjnych, prezentacjach, szkoleniach. Pomocne okazują się wypowiedzi byłych Uczestników, a przede wszystkim podpowiedzi pracowników biura posiadających bogate doświadczenie uczestnictwa w programie”.

Aby związać się umową z rzetelnym pracodawcą, którego oferta spełni nasze wyobrażenia i potrzeby, należy stosunkowo wcześnie rozpocząć poszukiwania optymalnego dla siebie rozwiązania na rynku wyjazdów Work and Travel. Warto przy tym zapoznać się z ofertą różnorodnych prac, dostępną podczas organizowanych rokrocznie w Polsce Targów Pracodawców Amerykańskich. Ww. forma, według większości Uczestników i pracodawców uchodzi za najbardziej bezpośrednią i bezpieczną. Oferty pracodawców targowych, od lat związanych z programem Work and Travel, udostępniane są na stronie www.STANY.pl. Zapoznanie się ze szczegółowo opracowaną informacją pozwala ocenić realne możliwości zatrudnienia w danej firmie oraz oszacować korzyści wynikające z pracy na konkretnym stanowisku.

Firma BTC, oferuje program Work and Travel już po raz jedenasty. Rokrocznie podejmuje się organizacji Targów Pracodawców Amerykańskich. Biuro przygotowuje także cykl szkoleń w postaci bezpośredniego kontaktu z przedstawicielami amerykańskiej organizacji sponsorującej program - Council on International Educational Exchange (CIEE). Organizatorzy celowo nadają szkoleniom formę obowiązkowych. Celem jest bowiem przekazanie rzetelnych i szczegółowych informacji odnoszących się do amerykańskiego rynku pracy, procedur programowych oraz życia w społeczeństwie amerykańskim.

Z perspektywy czasu...

Program Work and Travel USA niewątpliwie dostarcza studentom dalekosiężnych korzyści, o czym świadczą liczne wypowiedzi Uczestników programu organizowanego przez biuro BTC. Korzyści widoczne są już w pierwszych tygodniach pobytu na programie, aczkolwiek skalę zagadnienia ocenić można dopiero z perspektywy czasu. Interesujący wydaje się fakt, iż studenci nie odnoszą się w swoich wypowiedziach wyłącznie do twierdzeń ściśle związanych z zarobkami w USA – nie jest to jak się okazuje priorytet, a zdecydowany nacisk kładziony jest na mniej materialne korzyści.

btc5.jpg„W programie Work and Travel brałem udział dwukrotnie – mówi Tomasz Litwiniuk, Manager, PricewaterhouseCoopers. - Co było w nim takiego pasjonującego? Na pewno pierwsze kontakty z pracodawcami. W pierwszym miesiącu pobytu brałem udział w pięciu rozmowach kwalifikacyjnych i te doświadczenia zaprocentowały przy ubieganiu się o moją obecną pracę w firmie audytorskiej”.

Program Work and Travel USA, to swego rodzaju „przepustka” do życia zawodowego. Mimo, że charakter pracy sezonowej na pierwszy rzut oka wydaje się nie być powiązany z planowaną przez studenta karierą zawodową, to jednak znajduje on szereg zastosowań w przyszłości. Warto zwrócić uwagę na samą możliwość rozwijania umiejętności językowych. Najlepszym sposobem na przełamanie barier w porozumiewaniu się, jest aktywne funkcjonowanie w otoczeniu anglojęzycznym. Program daje gwarancję doskonalenia poziomu języka angielskiego i jest to potwierdzone przez zdecydowaną większość Uczestników programu.

btc_Lewandowska_Agnieszka_180.jpg„Głównym motywem naszego wyjazdu była początkowo chęć zarobku, ale szybko okazało się, że dużo bardziej istotne są niematerialne korzyści – mówi Agnieszka Lewandowska, kierownik oddziału LPR – Reserved & Cropp w Szanghaju – przede wszystkim język angielski – żaden wyjazd na wakacyjny kurs do Anglii, a tym bardziej nauka w Polsce, nie pozwala tak szybko wejść na zupełnie inny poziom porozumiewania się po angielsku (amerykańsku)”.

Program Work and Travel USA inspiruje. Nie ma przypadku, aby nie odegrał on znaczącej roli w życiu uczestniczących w nim studentów, bez względu na to, czy adaptacja do amerykańskich standardów życia przebiega niezauważalnie, czy też przysparza pewnych stresów w początkowym okresie pobytu. Praca w amerykańskich korporacjach, obserwacja rozwiązań organizacyjnych oraz marketingowych, a także możliwość funkcjonowania w wielonarodowościowych zespołach rzucają inne spojrzenie na dotychczasowo pojmowane funkcjonowanie koncernów na międzynarodowych rynkach. Zdobyte dzięki obserwacjom wiedza oraz praktyka często są wstępem do opracowania własnej ścieżki zawodowej prowadzącej do osiągnięcia wysokiej pozycji w strukturze firmy. Niejednokrotnie doświadczenia te przyczyniają się również do podjęcia kroków zmierzających ku założeniu własnej działalności.

btc_Zelazny_Pawe___140.jpg „Zdobyte doświadczenia wykorzystuję po dziś dzień pracując w wielonarodowych zespołach projektowych zarówno w Polsce jak i zagranicą – mówi Paweł Żelazny – Project Manager, TP Orange - Wyjazd do USA to kopalnia pomysłów dla osób chcących założyć własny interes. Sam z kolegami założyłem firmę importującą ozdoby choinkowe z Polski do USA”.

Wakacje niejednokrotnie stanowią dla studentów czas podejmowania nowych, ciekawych wyzwań. Warto pamiętać jednak, że to także czas zabawy i chęć przeżycia niezapomnianej przygody. Kiedy jak nie w trakcie studiów zdecydować się na wakacyjny wyjazd do USA, który łącząc przyjemne z pożytecznym, zapewnia wspaniałą zabawę i ma szansę przyczynić się do odniesienia licznych sukcesów w przyszłym życiu zawodowym?

btc_Dolny___ukasz_180.jpg„Wyjeżdżałem na program z BTC wraz z grupą przyjaciół, więc dobra, wakacyjna atmosfera była gwarantowana – wspomina Łukasz Dolnyobecnie właściciel firmy 4Events – Turystyka, Szkolenia, Integracja. - Właśnie w Stanach doświadczyłem smaku prawdziwej Ameryki. Pierwszy raz zasiadłem za kierownicą amerykańskich krążowników, za wynagrodzenie z napiwków kelnera kupiłem swój pierwszy samochód. Pewnego razu za napiwki zarobione w ciągu jednego wieczoru wynajęliśmy z kolegą nowego Forda Mustanga i ruszyliśmy na tygodniową wycieczkę z Key West do Orlando, gdzie bawiliśmy się z fantazją w najlepszych parkach rozrywki, w tropikalnym klimacie i doskonałym towarzystwie, a to tylko jedna z przygód tych szalonych wakacji...”


Work and Travel został stworzony w USA w latach 60-tych przez grupę wpływowych polityków. Pierwotnym celem przedsięwzięcia była wymiana interkulturowa i promocja Stanów Zjednoczonych Ameryki wśród młodzieży z całego świata. Promocję tę z sukcesem wcielono w życie poprzez umożliwienie młodym ludziom połączenia pracy zarobkowej z podróżowaniem po USA w ramach specjalnej wizy J1. Od początku istnienia programu studenci mogą legalnie pracować w Stanach Zjednoczonych przez cztery miesiące, a potem dodatkowo przez miesiąc podróżować po kraju.


Magdalena Śliwa
Business Travel Club


Polityka Prywatności