Praktyki i staże / Internship USA

Praktyki zagraniczne cieszą się w Polsce coraz większym zainteresowaniem, ponieważ międzynarodowe doświadczenie jest ważnym atutem w życiorysie, wysoko cenionym przez pracodawców. Dodatkową korzyścią programu Internship jest możliwość uzyskania punktów ECST na wielu polskich uczelniach.

Program Internship USA umożliwia studentom niemal wszystkich kierunków studiów (wyjątki to: medycyna, weterynaria, rehabilitacja i pokrewne) odbycie praktyki w amerykańskiej firmie. Status studenta dotyczy szkół policealnych, pomaturalnych, studiów licencjackich, magisterskich i podyplomowych, w których nauka trwa co najmniej 2 lata. Każdy uczestnik otrzymuje dokument wizowy DS-2019, na podstawie którego, ubiega się o wizę J-1. Wiza ta pozwala na legalny pobyt do 19 miesięcy w USA, w tym max. 18 miesięcy praktyki.

Cena jest zróżnicowana, zależy od biura, z którym się jedzie i od długości planowanego pobytu. Osobom zainteresowanym programem polecam stronę www.usa.info.pl, gdzie można zasięgnąć porady na temat szczegółów formalno-prawnych i przeczytać opinie uczestników na temat biur organizujących wyjazdy.

Jak znaleźć pracodawcę

Na terenie Polski działa kilka firm, ktore mają w swojej ofercie program Internship.

Z doświadczenia osób, które zgłosiły chęć uczestniczenia w programie wynika jednak, że proponowane płatne praktyki to najczęściej praca w parkach rozrywki, restauracjach Fast Food i hotelach.

Iwona próbowała wyjechać ze znajomymi w zeszłym roku: "Pośrednikowi niestety nie udało się załatwić odpowiednich praktyk - proponowali nam np. pracę w McDonaldzie, ale nie miało sensu wyjeżdżać do USA na kilkanaście miesięcy tylko po to, żeby popracować w restauracji Fast Food". Jedna z firm organizujacych wyjazdy na Internship umieściła na swojej stronie internetowej oferty praktyk typu dishwasher, server czy bartender, które niczym się nie różnią od pracy w przypadku wyjazdu na program Work and Travel. W ofercie niektorych firm znajdują się np. luksusowe hotele i ośrodki wypoczynkowe, gdzie można pracować na wszystkich szczeblach struktury: od housekeepingu i kuchni po kadry i księgowość. Teoretycznie praktykant powinien przechodzić przez kolejne działy, zależy to jednak od CV, referencji, listu motywacyjnego i potrzeb pracodawcy, które w hotelach zazwyczaj koncentują się wokół stanowisk najniższego szczebla. Dlatego osoby, które są zainteresowane podnoszeniem swoich kwalifikacji i rozwijaniem horyzontów mogą czuć się zawiedzione.

Interesujące staże w kancelariach prawnych, firmach PR, konsultingowych czy IT zazwyczaj są nieodpłatne. Znalezienie płatnej praktyki graniczy z cudem, ponieważ konkuruje się z amerykańskimi studentami, którzy w każdej chwili mogą się stawić na rozmowę kwalifikacyjną (tzw. face to face interview).

Firmy oferujące "Un-paid Internship" zazwyczaj wymagają jedynie telefonicznej rozmowy kwalifikacyjnej. Większość studentów zainteresowanych programem Internship, nie decyduje się wyjechać na bezpłatne praktyki, ponieważ uważa, że bez wynagrodzenia nie będzie ich stać na utrzymanie się w USA. W rzeczywistości ci, którzy marzą o ambitnej i rozwijającej praktyce mogą wziąć udział w czteromiesięcznym Un-paid Internship i jednocześnie legalnie podjąć drugą pracę. W moim przypadku przez pierwszy miesiąc praktykowałam 3 dni w tygodniu i miałam wystarczająco dużo czasu na podjęcie pracy w recepcji eleganckiej restauracji. Moja praca polegała na witaniu gości, przyjmowaniu rezerwacji i płatności. Dodatkowa praca, poza stałą pensją, ma wiele innych zalet. Pozwala na stały kontakt z językiem angielskim, poznanie nowych ludzi i zdobycie nowych umiejętności.

Najczęściej stosowanym sposobem na znalezienie płatnego stażu jest wcześniejszy wyjazd na program Work and Travel lub Aupair, ponieważ dużo łatwiej jest znaleźć pracodawcę będąc na miejscu.

Jeśli nie mamy takiej możliwości to najbardziej powszechnym źródłem znalezienia praktyki jest Internet. Resume i Cover Letter najlepiej zacząć wysyłać już ok. 4 miesiące przed planowanym terminem wyjazdu. Osobiście wysłałam ok. 80 e-maili do różnych firm w Nowym Jorku. Odpisało ok. 30%, z tego połowa z pozytywną odpowiedzią. Niestety, wśród firm, które zaakceptowały moje zgłoszenie kilka wymagało bezpośredniej rozmowy kwalifikacyjnej lub termin praktyki pokrywał się z rokiem akademickim w Polsce.

Wysyłając Resume i Cover Letter najlepiej zwracać się do konkretnych osób np:
Dear Ms. Courtney Clark,
I am first-year Master's student in the International Business at Warsaw University and I am writing to inquire about possible internship opportunities with DS Simon Productions, Inc.
i za każdym razem zmieniać jedynie osobę i nazwę firmy.
Warto również dodać, że: "As a foreign student I am happy to cover cost of my travel & housing or accommodations. I will be participating on the Internship USA Program sponsored by…. As my sponsor, ….is authorized by the U.S. government to issue the necessary documentation for me to obtain a J-1 VISA , allowing me to work legally within the U.S. for up to eighteen months."

Na stronie https://www.interexchange.org/ znaleźć można wiele przydatnych wskazówek jak napisać Resume i szukać pracodawcy. Jedna z bardzo cennych informacji to na przykład:
"You could mention that the company is not required under US law to pay social security taxes for you as you are on J-1 visa, nor will they have to insure you for health or accidents, nor will they have to offer you a 401(k) (pension plan). All together this will save the company potentially several thousand dollars if you are on 18-month practical training placement."

Korzyści z praktyki w USA

Ostatecznie zdecydowałam się na współpracę z firmą organizującą Międzynarodowy Festiwal Tańca w sercu Nowego Jorku - Time Square. Festiwal obejmował różne style tańca od klasycznego i nowoczesnego baletu po step i break dance. Wzięło w nim udzial ok. 500 artystów z różnych krajów. Przez pierwszy miesiąc byłam odpowiedzialna za maketing i PR. Do moich obowiązków należały kontakty z prasą, różnymi organizacjami rządowymi i pozarządowymi, promowanie poszczególnych przedstawień itd. Przez kolejne 5 tygodni festiwalu zaangażowałam się również w techniczną część organizowania przedstawień (m.in. ustawianie świateł, obsługa dźwięku i ogólna praca za sceną), a przez następne 3 tygodnie rozpoczęłam pracę nad przygotowaniami do przyszłorocznego festiwalu. Na tym etapie moim głównym zadaniem było szukanie nowych wykonawców i sponsorów.

Praktyka w amerykańskiej firmie jest cennym i unikatowym doświadczeniem, ponieważ amerykański styl zarządzania bardzo się różni od europejskiego. Amerykańscy przełożeni dają dużo swobody działania, chętnie uwzględniają pomysły praktykantów i biorą pod uwagę ich opinie. Hierarchia jest zdecydowanie zdecentralizowana, praktykanci mają często swoje projekty, za które są odpowiedzialni, i które realizują na zagranicznym rynku, dzięki czemu mają możliwość lepiej go poznać i zaobserwować nowe trendy. Praktyka zagraniczna może zaowocować dalszą współpracą. W moim przypadku organizatorka festiwalu wyraziła ogromną chęć zorganizowania go w przyszłym roku również w Polsce.

Internship na pewno zwiększa szansę na znalezienie pracy w Polsce i nie tylko. Mnie pomogło dostać się na praktykę w Niemczech, tym razem płatną.

Poniżej linki pomocne w znalezieniu praktykodawcy.

https://www.internjobs.com,
https://www.summerjobs.com/
https://www.monster.com/
https://www.snagajob.com/
https://www.seasonalemployment.com/
https://www.resortjobs.com/ 
https://www.jobmonkey.com/main/
https://novoresume.com/career-blog/how-to-get-an-internship 

Kamila Gontarczyk

Polityka Prywatności