Kariera - artykuły

To już dwunasta edycja jednego z najpopularniejszych programów Fundacji im. Lesława A. Pagi, skupiającym najambitniejszych studentów, chcących rozwijać się na rynku energetycznym.
Wyobraźmy sobie studenta, który od pierwszego roku studiów wkładał wiele wysiłku w uzyskanie jak najlepszych efektów swojej edukacji oraz planował, aby zdobytą wiedzę wzbogacić o wartościowe doświadczenie zawodowe. Nieraz przeglądał oferty praktyk zawodowych, jednak ciągle trafiał na takie, które w najlepszym przypadku polegają na parzeniu kawy i skanowaniu dokumentów. Co gorsza, często były to praktyki płatne marne grosze, a czasami wręcz bezpłatne. W jego głowie rodzą się wątpliwości, czy warto poświęcić wakacje na odbycie praktyki, skoro wszystko sprowadza się do obowiązków bez żadnej wartości dodanej. Czuje się zawiedziony, znużony i nieco zdemotywowany.
IAESTE CaseWeek to największy cykl warsztatów case study w Polsce, organizowany od 2008 roku przez IAESTE - międzynarodową organizację studencką non-profit, której misją jest budowanie międzynarodowego zrozumienia poprzez prowadzenie programu wymiany praktyk zagranicznych. IAESTE działa w ponad 80 krajach na całym świecie, a w Polsce posiada 12 aktywnych komitetów lokalnych przy największych uczelniach technicznych.
Planowanie ścieżki kształcenia nie jest łatwe — dla niektórych stanowi wręcz prawdziwe wyzwanie. Na początku można pomyśleć, że wybierając studia, wystarczy kierować się własnymi preferencjami i zainteresowaniami. Jednak mimo wszystko warto również na chłodno przeanalizować szanse oraz perspektywy, jakie dają poszczególne zawody. Każdego roku wielu absolwentów studiów pierwszego stopnia decyduje się kontynuować naukę na studiach drugiego stopnia w tej samej lub pokrewnej dziedzinie. Wśród propozycji oferowanych przez uczelnie uwagę przykuwa na przykład gospodarka przestrzenna. Zastanawiasz się, czy warto wybrać ten kierunek i co można po nim robić? Nasz tekst odpowie na te pytania.
1 marca 2023 r. ruszyła 20. jubileuszowa edycja Programu Kariera Polskiej Rady Biznesu. W tym roku 34 firmy przygotowały blisko 100 ofert w 14 miastach dla studentów i absolwentów różnych kierunków i specjalizacji. Wynagrodzenie stażystów wynosi od minimum 3600 zł do nawet 7000 zł za miesiąc. Rekrutacja będzie prowadzona od 1 marca do 15 maja. Dotychczasowi absolwenci staży wysoko oceniają ich merytorykę i organizację.
Zgodnie z ogólnodostępnymi danymi, rynek pracy w Zielonej Górze jest z roku na rok coraz przystępniejszy dla wszystkich poszukujących tu zatrudnienia pracowników. Stopa bezrobocia w roku 2022 wyniosła tu zaledwie 4,1%, co stanowi wynik lepszy, aniżeli krajowa średnia. Zatrudnienie znajdzie zarówno pracownik fizyczny, o niewielkim doświadczeniu i kwalifikacjach, jak i specjaliści o wykształceniu wyższym i szerokim wachlarzu umiejętności. Gdzie można najłatwiej znaleźć pracę i jakie wynagrodzenie zaoferują miejscowi przedsiębiorcy? Jakich pracowników przede wszystkim poszukują pracodawcy? Kto może mieć kłopoty z zatrudnieniem na zielonogórskim rynku pracy? Na te i inne pytania, odpowiadamy w niniejszym artykule.
Program Kariera Polskiej Rady Biznesu ogólnokrajowy program płatnych staży w różnych firmach, który jest największą i najstarszą tego typu inicjatywą w Polsce. W bieżącej edycji 33 najlepsze krajowe i międzynarodowe spółki oferują prawie 100 staży w 12 miastach, m.in. w Bydgoszczy, Grudziądzu, Łodzi, Poznaniu, Warszawie, Janowie Podlaskim czy Toruniu.
Coroczne badanie „Student w pracy” pokazuje jasno: większość osób studiujących na polskich uczelniach zarabia pomiędzy dwa a trzy tysiące złotych netto. To tyle samo, co przed rokiem. Zmniejszyły się za to nierówności w wynagrodzeniach. Najwięcej dobrze opłacanych studentów jest w Szczecinie i Trójmieście. Najmniej zarabiają studenci w Krakowie i Poznaniu.
Program Edukacyjno-Projektowy - znany jako PE-P - to alternatywna forma kształcenia projektowego, dzięki której studenci Wydziału Architektury
i Wzornictwa na Uniwersytecie Artystycznym im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu zyskują szansę rozpoczęcia pracy zawodowej tuż po ukończeniu studiów. To jedyny taki program w Polsce, który od lat umożliwia początkującym projektantom współpracę z markami znanymi na rynku. VOX jako partner 20. edycji programu zapewnił wsparcie na każdym jego etapie. Po ukończonym procesie projektowym i wdrożeniowym nadszedł czas, by zaprezentować efekty współpracy, które zasilą ofertę VOX - dwa nowe dekory paneli ściennych Kerradeco oraz wielofunkcyjny mebel dla dzieci Multi.
Wakacje to najlepszy moment, by w wolnym czasie zadbać o swoją zawodową przyszłość. Świetnym pomysłem mogą być płatne praktyki w centrali Banku Millennium w Warszawie. Warto przyjrzeć się temu, co bank ma do zaoferowania i aplikować do wybranego przez siebie działu.

15 marca ruszyła 19. edycja Programu Kariera Polskiej Rady Biznesu. W tym roku 33 firmy przygotowały blisko 100 ofert w 12 miastach dla studentów i absolwentów różnorodnych specjalizacji. Wynagrodzenie stażystów wynosi od 3500 zł do nawet 5000 zł za miesiąc. Rekrutacja będzie prowadzona od 15 marca do 15 maja – największe szanse mają ci, którzy zgłoszą się jak najszybciej. Pierwsze staże są przewidziane już w kwietniu.
W 2021 roku wiele firm powróciło do zintensyfikowanych procesów rekrutacyjnych, podwajając popyt na pracowników zamrożony w 2020 r. Ten podwójny popyt oraz brak miejsc pracy dla stażystów i młodszych specjalistów w 2020 r. sprawił, że w 2022 r. tacy kandydaci mogli i nadal mogą przebierać w ofertach pracy, zwłaszcza w obszarach: IT, HR, finanse korporacyjne i usługi wspólne.
Program Edukacyjno-Projektowy (PE-P) od lat stanowi alternatywną formę kształcenia projektowego, która umożliwia studentom rozpoczęcie pracy zawodowej od razu po ukończeniu studiów. Jest to jedyny taki program w Polsce, stawiający na współpracę początkujących projektantów z doskonale znanymi na rynku markami. Wsparcie na każdym etapie programu zapewnili partnerzy 20. edycji Programu Edukacyjno-Projektowego: marka VOX, Centrum Projektowe Lab150, Schattdecor i Egger.
W zakresie digitalizacji edukacji pozostaje jeszcze wiele do zrobienia, a teraz pomysłodawcy rozwiązań edTech mają szansę na wystartowanie z innowacyjnym biznesem. edCAMP to wydarzenie akceleratora eduLAB, inwestującego w startupy chcące rozwijać narzędzia cyfrowe, które będą miały wpływ na kształt przyszłości edukacji.
Future Leaders Connect to program dla osób w wieku 25-35 lat, które chcą zmieniać świat poprzez tworzenie nowoczesnej, opartej na wiedzy polityki. W 2021 r. program będzie realizowany w formule online przez okres 6 tygodni od poniedziałku 11 października do piątku 19 listopada. Uczestniczki i uczestnicy przeznaczą na udział w programie 10 godzin tygodniowo. Polska jest jedynym reprezentantem z UE w tegorocznej edycji! Rozpoczęliśmy rejestrację zgłoszeń do tegorocznej edycji 2021. Ostateczny termin zgłoszeń to poniedziałek 5 lipca.
Następne
Kanał RSS dla tej listy
Polityka Prywatności